57 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 In een inleidend hoofdstuk over het ge- bruik van kleur in gis en kartografie illu streren de auteurs het belang van een weldoordachte en juiste kleurkeuze. Men kan 00k lezen hoe het werken met kleur geevolueerd is onder invloed van technologische ontwikkelingen, niet in het minst sinds de opkomst van de Com puter. De volgende vier hoofdstukken behan- delen de meer technische aspecten van kleurproductie, zowel op computer- scherm als op papier. Allereerst be- spreekt men in een kort hoofdstuk de fy- sische kenmerken van kleur: wat is kleur eigenlijk en hoe kunnen we het zien? Ook het basisprincipe van additieve kleurenmenging op monitors en sub- tractieve kleurenmenging voor drukwerk wordt hier kort maar duidelijk uit de doeken gedaan. De moeilijkheid van het beschrijven van kleur komt dan in een volgend hoofdstuk aan bod. De meest gebruikte kleurenmodellen worden hier op een rijtje gezet zoals onder meer de rgb- en CMY-kleurenkubussen of de 3D- kleurenmodellen op basis van de ver- schillende visuele variabelen. Hoofdstuk vier en vijf behandelen respectievelijk de invoer en uitvoer van kleur. Aangaande de kleurinvoer overloopt men de ver- schillende bronnen die digitale rasterda- ta voor een gis kunnen aanleveren. Hoe worden de kleuren van bijvoorbeeld Scanners of digitale satellietcamera's be- waard en welke invloed heeft hierin de resolutie van het beeld? Ook het pro- bleem tussen de kleurinvoer (rgb op het scherm) en -uitvoer (cmyk op papier) wordt hier aangehaald, een onderwerp dat in het volgende hoofdstuk uitgebrei- der aan bod komt (Systemen voor kleurmanagement)Bij de kleuroutput wordt verder ook aandacht besteed aan onder andere de technische aspecten van de verscheidene outputmogelijkheden (klassieke computerschermen, LCD-scher- men, kleurenprinters, digitale bestanden enz.). In het voorlaatste hoofdstuk bespreken de auteurs het principe van de kleuren- schalen en kleurenpaletten. Deze zijn verzamelingen van verschillende kleuren teneinde het selecteren van kleuren te vergemakkelijken, zo bestaat er een kleu- renpalet specifiek ten behoeve van het internet. Het laatste hoofdstuk zal door de lezers waarschijnlijk het vaakst ge- raadpleegd worden. Daarin worden im mers tips gegeven voor een juist kleurge- bruik zowel op scherm als op gedrukte kaarten. Welke conventies bestaan er rond kleurgebruik, wat zijn de perceptu- ele en psychologische factoren die de kleurkeuze bei'nvloeden en hoe maak je het eindresultaat ook nog esthetisch ver- antwoord? Op deze vragen wordt bon dig en duidelijk een antwoord verschaft. Door middel van enkele voorbeelden wordt ten slotte aangetoond hoe door middel van een goed doordachte kleur keuze de communicatie aan de hand van kaartmateriaal kan worden geoptimali- seerd. Na voorgaand inhoudelijk overzicht is duidelijk dat de auteurs getracht hebben alle aspecten van de kleurenleer die van belang zijn voor de Gis-gebruiker te be handelen. Dit gebeurt op een bondige en duidelijke manier en bovendien is het boek uitvoerig ge'illustreerd met kleurrij- ke figuren. Er is ook een begeleidende Website voorzien http:llkartoweb.itc.nU colourmaar op het moment van schrij- ven van deze recensie is daar jammer ge- noeg geen verdere informatie terug te vinden. Gelukkig vindt de ge'interesseer- de lezer die zieh wil verdiepen in een be- paald aspect van de kleurenleer in het boek een lijst van interessante Websites en een referentielijst van enkele stan- daardwerken. Dit alles maakt van dit boek een handig referentiewerk dat in de smaak zal Valien bij zowel Studenten als Gis-professionals. Ch. Collard dr Ph. De Maeyer Cartography: Visualization of Geospatial Data M.J. Kraak F.J. Ormeling Pearson Education, 2003 205 pp. met 8 pp. kleurenillustraties, ISBN o 130 88890 7 Visualization of Geospatial Data De naam van dit boek klinkt bij velen bekend in de oren. De succesvolle eerste editie werd sterk geapprecieerd als intro- duetie in de kartografie. Onder licht ge- wijzigde naam, spatial data werd geospa tial data, is recentelijk een tweede editie uitgekomen. Dit is een herwerking van de editie die in 1996 uitkwam en werd uitgebreid met vier nieuwe en tijdelijke hoofdstukken. Met dit boek willen de auteurs voldoen- de basiskennis doorgeven voor de pro- duetie en het gebruik van effectieve visu- alisaties van ruimtelijke informatie. Het behandelt daarom concepten en technie- ken van kartografie/geovisualisatie. Omdat sinds de eerste editie het world wide web en de verspreiding van ruimte lijke informatie via dit kanaal nog sterk in belang is toegenomen, besteedt deze tweede editie meer aandacht aan de toe- passingen en voorbeelden op het world wide web. De eerste acht hoofdstukken zijn gelijk- lopend met de eerste editie. Het eerste hoofdstuk gaat in op de plaats van de kaart binnen gis, kaarten op het world wide web en de relatie tussen geo-infor- matie-infrastrueturen en kartografie. Het tweede hoofdstuk bekijkt de inwinning van ruimtelijke gegevens. Karakteristie- ken van kaarten en Gis-toepassingen kö rnen aan bod in de twee volgende delen, waarna in het hoofdstuk 'Topography' wordt ingegaan op de karakteristieken van basiskaarten. Basiskennis in verband met referentiesysteem, projectie, geome trische transformaties, generalisatie en reliefbeschrijving wordt doorgenomen. Het zesde hoofdstuk bespreekt het kaart- ontwerp waarbij enkele kartografische basisregels worden aangehaald, vooral ge'fnspireerd op het werk van Jacques Bertin. Hoofdstuk zeven behandelt sta tistische kartering met enerzijds de ana- lyse en classificatie van gegevens en an- derzijds de mogelijkheden tot visualisatie van de gegevens. In hoofdstuk acht wor den de functionaliteiten van Gis-pakket- ten vergeleken met die van desktop mapping pakketten en wordt er gekeken naar het kartografisch productieproces. De vier nieuwe hoofdstukken zijn vrij beknopt maar geven een goede basis over enkele actuele onderwerpen binnen de kartografie, namelijk atlassen, karte- ren van tijd, kaarten en het world wide web en geovisualisatie. Het laatste hoofdstuk bekijkt het toepas- sen van kartografie. De referenties op het einde van het boek en de aanbevolen literatuur aan het einde van ieder hoofdstuk werden aangepast.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 59