KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 Door het toevoegen van de vier nieuwe hoofdstukken, bevat het boek meer in- formatie dan zijn voorganger. Toch is deze editie iets compacter in aantal pagi- na's. Heel wat figuren werden namelijk kleiner weergegeven dan in de eerste edi tie voor zover de leesbaarheid het toeliet. Verder is aan de lay-out van dit boek niets veranderd, maar deze kleine in- greep zorgt er voor dat deze uitgave veel beter oogt. Het boek is rijkelijk gei'llustreerd met vele duidelijke en effectieve monochro me figuren. In het midden van het boek zijn enkele kleurenpagina's opgenomen. De auteurs van dit boek hanteren een vloeiende schrijfstijl wat ervoor zorgt dat het boek zeer vlot leesbaar is. Doordat er een goed evenwicht is tussen de tekst en illustraties, is het boek een aanrader voor aankomende geografen, kartografen en Gis-gebruikers. Ook heel wat doorwin- terde kartografen, geografen en geoinfor- matici kunnen er hun basiskennis in bij- schaven. Wat deze tweede editie extra aantrekke- lijk maakt, is de begeleidende Website. Deze voorziet plaats voor aanvullende informatie bij de verschillende hoofd stukken. Je vindt er bijkomende illustra ties en een lijst met verwijzingen naar re levante Websites. Momenteel bevat het enkel voor een bepaald aantal hoofd stukken bijkomende informatie. De au teurs hebben de hoop om in de toe- komst via de Website toegang te geven tot oefeningen op de verschillende kar- tografische technieken. Deze Website zal een belangrijke meerwaarde betekenen voor dit boek, dat daardoor nog aantrek- kelijker zal worden om het voor onder- wijsdoeleinden te gebruiken. L. Vansteenvoort Ph. De Maeyer De sterkste kaart van Amsterdam Schaal 1:12.500 Amsterdam: Buijten Schipperheijn Recreatief, 2003. 95,5 x 139 cm, gev. 23,5 x 16 cm. ISBN 90-5881-048-8 Prijs 13,50 De sterkste kaart van Amsterdam Staat voor het materiaal waarop de kaart ge- drukt is. Reeds enige tijd worden er kaarten, vooral toeristenkaarten, op kunststofmateriaal gedrukt. Dit zou vol- gens de uitgever de eerste stadsplatte- grond op kunststofmateriaal zijn. De stadsplattegrond van Amsterdam moet op deze (onverwoestbare) kunststof lang meegaan en leesbaar blijven op de vou- wen. De kaart kan in weer en wind mee en mag nat worden. Ook vele malen vouwen schaadt de leesbaarheid niet. Be ter gezegd: de kaart gaat wat langer mee maar slijt op den duur net zo goed als andere kaarten en dat is voor de verko- per wat onvoordeliger. De kaart met een schaal 1:12.500 heeff een duidelijke typografie, de kleuren hebben echter soms de neiging te over- heersen. Zo tast het rood van de tram/buslijnen op diverse plaatsen de leesbaarheid van de straatnamen aan, zo- als bij de Antwerpenbaan, Jeanne d'Arc- laan (Arclaan J D' is trouwens een vreemde afkorting), Kraaiennestpad, Kinkerstraat en Hoekenes bijvoorbeeld. Een naam die meerdere malen voorkomt geeft de lezer geen probleem maar een eenmalige naam wel. Ook lopen Symbo len een enkele maal door elkaar, hetgeen niet erg is als een Supermarkt dan ook maar een restaurant heeft, zoals bij de Okechemstraat/Krusemanstraat. Jammer dat bekende brugnamen zoals de Blauw- brug niet vermeld worden, terwijl de Veeneikbrug wel een plaatsje krijgt. Zo wordt de locatie van het politiebureau in Ouderkerk wel en worden die van Die men en Duivendrecht niet met een sym- bool aangegeven. Bij de wandelpaden op bijvoorbeeld de Nieuwe Oosterbegraaf- plaats wordt de entree aan de Zaaiersweg niet aangegeven en de ingang aan de Ro- zenburglaan ligt te ver, meer terug rich- ting Zaaiersweg. De postcodedistricten zijn te goed aan gegeven en overheersen in het kaartbeeld evenals de spoorlijnen en metrolijnen die aan de leesbaarheid afbreuk doen, ze- ker wanneer zij parallel lopen. De schaal van de kaart en het ruitennet zijn goed, de legenda dekt de lading. Het stratenregister is goed leesbaar. Waar een naam uit twee delen bestaat komt eerst het 'bijvoeglijk naamwoord', daarna in alfabetische volgorde de volg- naam. Steekproefsgewijs een paar opval- lende fouten: Akersluis heet Akersluis- pad, Antoniebreestraat moet zijn Anto- nies-breestraat komt voor Antoniesluis, de Azaleastraat (Diemen) P24, maar P24 ligt in Duivendrecht, de Boerstraat O14 heet Alexander Boerstraat of A. Boer straat en het is Jeltje De Bosch Kemper- pad, met twee woorden. Bij de zieken- huizen ontbreekt het Antoni van Leeu- wenhoekhuis, Plesmanlaan 121. Het adres van het politiebureau in Ouder kerk a/d Amstel is: Wilhelminalaan 45 niet Zetterij 6. Vele namen voor Amstelveen staan zo- wel in de registers aan voorzijde en ach- terzijde van de kaart vermeld, weliswaar met verschillende coderingen, maar is dit noodzakelijk? Conclusie Voor wat betreft de voorzijde is er ge- tracht zoveel mogelijk informatie op een kaart te zetten, hetgeen een kaart nooit ten goede komt. De leesbaarheid van de kaart wordt overschaduwd door dit ele- ment. Daarnaast is het formaat van de kaart veel te groot en onhandig voor de doorsnee gebruiker. Aan de wand zal de kaart het wel doen maar dan heeft de achterzijde geen nut of men moet twee kaarten gebruiken. De informatie die ge- boden wordt is niet siecht maar karto- grafisch gezien voor verbetering vatbaar. De achterzijde van de kaart geeft een re- delijke kaart van Amstelveen waarbij, hoewel het kaartbeeld wat rüstiger over- komt, dezelfde opmerkingen gelden als voor de kaart aan de voorzijde. Ook het register laat hier en daar een steek Valien. De omgevingskaart met de aantrekkelij- ke fietsroutes is voor een echte toeristi- sche fietser onbruikbaar. Het is leuk te zien dat de fietser van Durgerdam via Ransdorp en Zunderdorp naar Lands meer kan komen maar voor meer details zal een gewone fietskaart de voorkeur verdienen. En fietser wil immers over meer informatie beschikken. Vanzelfsprekend is het prettig dat de kaarten een overzicht geven van open- baar-vervoer lijnen, musea, eetgelegen- heden, theaters, boekhandels, bioscopen, bootverhuur, sportaccommodaties, zie- kenhuizen en politiebureaus. Alles op een kaart op groot formaat. Hier kan een te hoge informatiedichtheid de lees baarheid aantasten en of dit kaartfor- maat nu is wat de doorsnee gebruiker zoekt, valt te betwijfelen. In gevouwen vorm spreekt de hechting met klitten- bandrondjes bij zo'n grote kaart wel aan. De buitenkant zal toeristen aanspreken. Aan de kleurkeuze zou best iets gedaan mögen worden. Er moet een duidelijk verschil zijn tussen de vlakken en lijnen en daar moet (zie hiervoor de legenda van de kaart "Zomaar wat fietsen") be- slist wat aan gedaan worden. Gebruiks- vriendelijkheid, handzaamheid en groot- te verdienen hier geen pre. De stadsplat tegrond mag dan als sterkste kaart van Amsterdam een Sterke body hebben, kartografisch valt de sterkte tegen. Chr.J. Snabilie 58

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 60