IUCN 59 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 Nederlanders, Natuur en Toerisme Kartografie en vormgeving: UvA-Kaartenmakers, Amsterdam Amsterdam: Nederlands Comite voor iucn, 2003 gevouwen: 17 x 29,7 cm, uitgevouwen 59,4 x 84,1; kaart eenzijdig gedrukt in 4 kleuren Kopieen van de kaart kunnen tegen verzendkosten worden besteld bij: Nederlands Commite voor iucn, Anneke Meijer, [t] 020-6261732 of [e] anneke.meijer@nciucn.nl Doelstelling De uitgever van de kaart, de Wereld Unie voor Natuurbehoud iucn streeft ernaar om de integriteit en de diversiteit van de natuur wereldwijd te beschermen en het behoud van natuurlijke hulp- bronnen en de ecologische en sociale duurzaamheid van elk gebruik daarvan te bevorderen. De kaart wil ons een beeld geven van de relatie tussen toerisme en het effect op de natuurlijke omgeving. Niet niks als je be denkt dat het toerisme de laatste vijftig jaar is uitgegroeid tot een van de drie grootste sectoren van de wereldeconomie en dat de groei er nog niet uit is. Deze relatie kan aan de ene kant belastend zijn, denk aan skihellingen en bebouwde kusten. Aan de andere kant kan toerisme een bijdrage leveren aan het behoud van de natuur, omdat natuur in haar oor- spronkelijke Staat door het toerisme een financieel potentieel vertegenwoordigt. Uitvoering Rond een wereldkaart zijn tekst en uitleg over een aantal typen vakanties gegroe- peerd. Op de wereldkaart is het aantal Neder landers op vakantie in het buitenland als uitgangspunt genomen. Gekeken is naar de aantallen toeristen In Europa, per land/regio en in de rest van de wereld per continent. Omdat veel toeristen in Europa op vakantie gaan is Europa op een grotere schaal weergegeven. Naast aantallen vakantiegangers en top- bestemmingen is het type vakantie af te lezen, als 00k de invloed van toeristen op de omgeving. Bij typen vakanties moeten we denken aan: zon en Strand, Wintersport, Steden, duiken, natuur en actief, rondreis en cruise. Als indicatoren voor de invloed op de omgeving zijn overmatig watergebruik, afval, overmati- ge bebouwing, ontbossing en erosie, uit- stoot van gassen en illegale Souvenirs ge- bruikt. Deze indicatoren zijn steeds bij een bestemming en type vakantie ge- plaatst. Er kan dus worden gezien welke invloed op de omgeving er is, maar niet in welke mate. Dit wordt echter in de tekst en een aantal grafieken goedge- maakt door het aangeven van allerlei ef- fecten. De kaart geeft 00k een goed beeld van de bestemmingen van de Ne- derlandse toerist. Het kaartbeeld is heel rüstig. Het kleur- gebruik in de kaart is vrij sober. Jammer is dat de kleuren voor het Europa-deel en de overige continenten hetzelfde is gehouden, terwijl de klassenindeling on- gelijk is. Dit kan enige verwarring schep- pen, hoewel de legenda wel duidelijk aangeeft dat het om andere aantallen gaat. De Symbolen zijn heel leuk en ge ven goed aan waar ze betrekking op heb- ben. De kaart heeft een duidelijk colo- fon, waarin bronvermelding, jaartal en de makers van de kaart zijn vermeld. Het is zeker gezien de doelstelling een heel geslaagde kaart en een mooi voor- beeld van hoe informatie die ons alle- maal aangaat overzichtelijk gepresen- teerd kan worden. W.H. Broeder Aankondigingen Landschap in Archieven Historisch-Geografisch Tijdschrift 20e jaargang, no. 3 Utrecht: Uitgeverij Matrijs, 2002 isbn 90 5345 217 6 Landschap in Archieven is een speciale uit- gave van het Historisch-Geografisch Tijd schrift, samengesteld ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het Algemeen Rijksarchief, dat inmiddels Nationaal Ar- chief heet. In deze bundel presenteren meer dan 30 auteurs elk een voorbeeld, waarbij ze een archiefbron verbinden met een van de vele verschillende cultuur- landschappen die ons land rijk is. De bundel geeft aan de ene kant een beeld van de ontdekkingen die door middel van onderzoek in archieven op histo- risch-geografisch gebied kunnen worden bereikt. Aan de andere kant moet de uit- gave 00k een Stimulans geven aan het ar- chiefonderzoek. De redactie vindt name- lijk dat archiefbronnen onvoldoende worden benut. Ten slotte willen de sa- menstellers 00k het belang van het be houd van de archieven aangeven. Archie ven bieden immers veel informatie over onze leefomgeving en juist nu bestaat er maatschappelijk een grote interesse voor de geschiedenis van stad en landschap. W.H. Broeder Atlas van Plantengemeenschappen in Nederland Deel 1, Wateren, moerassen en natte heiden E.J. Weeda e.a. Utrecht: knnv Uitgeverij, 2000. ISBN 905011 132 7 Meer nog dan afzonderlijke plantensoor- ten bieden plantengemeenschappen een indicatie van de kwaliteit van de Neder- landse natuur. De ontwikkeling in die kwaliteit geeft tevens aan hoe het met de standplaatsen van die gemeenschappen is gesteld. Deze atlas is daarom een waar- devol hulpmiddel voor natuurbehoud, natuurbeheer en natuurontwikkeling. Per plantengemeenschap geeft de atlas in een tweetal kaarten een indruk van de verspreiding voor 1975 en de actuele si- tuatie. Bovendien wordt op basis van floristische gegevens een schatting ge- maakt van de plaatsen waar de gemeen- schap in Nederland nog voor zou kun nen komen. Naast wetenschappelijk gebruik is de at las 00k toegankelijk voor een groter pu- bliek, omdat overal in het werk de Ne- derlandse benamingen van soorten en associades worden vermeld. Dit eerste deel beschrijft de 11 klassen (80 gemeenschappen) van open water, bron- nen, moerassen, hoogvenen en natte hei den. De complete atlas zal bestaan uit vier delen. Deel 2 behandelt de gemeen schappen van graslanden, zomen en dro- ge heiden, deel 3 de gemeenschappen van de kust en van binnenlandse pioniermi- lieus, en deel 4 de gemeenschappen van bossen, struwelen en ruigten. W.H. Broeder Nederlanders, Natuur Toerisme

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 61