VAN DE REDACTIE 2OO3-XXIX-4 Het laatste Kartografisch Tijdschrift vöör de overgang naar het nieuwe Gin-Info (waarin we kartografische zaken voor een gro- ter publiek kunnen presenteren) Staat in het teken van voort- durende verandering. Philippe De Maeyer, Jean-Michel Pelle en Christophe Collard laten de nieuwe orientatie zien van de kaartreproductie: in plaats van technische zaken en compatibiliteit gaat het nu vooral om management. Dat is 00k internationaal de nieuwe insteek bij de ica Commission on Management of Map Pro- duction die Philippe thans leidt. In dit artikel gaat het om de onderlinge afhankelijkheid van papierkeuze en lamineermoge- lijkheden en 00k die van papierformaat en vouwmogelijkhe- den. Menno-Jan Kraak, grote trekker van het samengaan van de verenigingen op het gebied van geo-informatie in de GlN-ver- eniging, geeft in zijn bijdrage de achtergronden aan van de noodzaak tot samengaan. Hij doet nu weer een stapje terug om zieh meer op de internationale aspecten van zijn werk te richten, en het artikel van Saha en Ganguly, over de geologi sche kartering van India past in dat kader. Het was ooit be dacht als onderdeel van een KT-special over kartografie in ont- wikkelingslanden, maar daar zijn we niet meer aan toegeko- men. Het artikel van Edward Mac Gillavry over locatiezoekers (kaartjes op het web die tonen waar een bedrijf gevestigd is) laat zien wat er in het körnende GiN-tijdschrift vooral van kar- tografen verwacht moet worden: onderzoek naar de gebruiks- mogelijkheden van geo-informatie presentatie, en conclusies over hoe de presentatie en het gebruiksgemak verbeterd kun nen worden. Ook in het nieuwe tijdschrift zal ruimte zijn voor bijdragen over de geschiedenis van de geografische informatievoorzie- ning, en in dat kader past het artikel van Ferjan Ormeling die een model presenteert van de manier waarop ontdekkingsreizi- gers naamlabels aan de ontdekte objecten koppelden. Er zal ook ruimte zijn voor theoretische Verhandelingen op het gebied van de geografische informatie-wetenschap, zoals het tweede artikel van Menno-Jan Kraak in dit nummer. We blij- ven daarbij afhankelijk van door geografen ontwikkelde con- cepten, zoals de ruimte-tijd kubussen van Hägerstrand die nu door nieuwe digitale ontwikkelingen goed automatisch te ge- nereren zijn, aan de hand van GPS en 3D-software. Daarnaast treft u nog een aantal traditionele rubrieken aan zo als Besprekingen, Aankondigingen, Netwerk, Verslagen, De kaart op straat en Uit de tijdschriften. De klapper wordt ge- vormd door een bijdrage van Wim Keijsers en Maarten Wit- berg over ondergronden voor beleidskaarten op het gebied van de ruimtelijke ordening van Nederland, met een cd met daar- op hun onderzoeksrapport met kaartvoorbeelden, een af- scheidscadeau voor het KT van het Directoraat-Generaal Ruimte (dgr) van het Ministerie van vrom. Dit gebaar heb- ben ze gemaakt om de discussie over kartografie voor beleid le- vend te houden, nog een uitdaging die het nieuwe tijdschrift Gin-Info moet aangaan. Met het uitspreken van onze erkente- lijkheid voor de dgr willen we meteen nog eens alle uitgevers en kaartproducenten danken die in de afgelopen 29 jaar het Kartografisch Tijdschrift in Staat hebben gesteld om door het opnemen van kaartbijlagen ook metterdaad het gezicht van de Nederlandse kartografie te zijn. In dit laatste KT-nummer willen we vooral de heer Kormoss danken voor zijn jarenlange hulp bij het vervaardigen van de Franse resumes van de artikelen. Hetzelfde geldt voor Edward Mac Gillavry, van wie we echter hopen dat hij ook in de vol- gende dispensatie zijn diensten zal blijven leveren. Barend Köbben heeft iedereen geholpen met het bijhouden van de kartografische valditeratuur, en we hopen dat hij dat zal blij ven doen voor de Kartografie-website, waarin de rubriek Uit de Tijdschriften, vanwege de digitale zoekmogelijkheden, wel- licht nog beter tot zijn recht komt dan in een papieren tijd schrift. We moeten hier afscheid nemen van de redacteuren die niet overgaan naar de Geo-Info-redactie: in de eerste plaats Anne- mieke Altena-van Slobbe, die alweer zo lang de voorbereiding voor de tekst voor haar rekening neemt dat niemand zieh meer kan herinneren hoe dat ooit zonder haar ging. Zij heeft er ook voor gezorgd, samen met het Kartlab van de Universiteit Utrecht en drukkerij Cartoprint, dat de laatste twee nummers toch nog dit jaar konden verschijnen, ondanks de grote vertra- ging in de aanlevering van de artikelen. Annemieke zal nog be- zig gaan met de produetie van een afsluitende inhoudsopgave van het tijdschrift, en met een overzicht van de NVK-activitei- ten in deze laatste verenigingsjaren, zoals we dat kennen van de 'groene bladzijden' in het KT: op die manier wordt de ge schiedenis van de nvk netjes verwerkt, een voorbeeld voor de nieuwe vereniging. Daarnaast nemen we afscheid van Chris Snabilie, die jarenlang voor de advertentiewerving zorgde en de meest actieve en produetieve regionale redacteur voor de netwerk-rubriek was, en van Connie Blok die de overstap naar het nieuwe tijdschrift niet mee wilde maken vanwege de dis- sertatie die eerst af moet. Ze heeft jarenlang gezorgd voor de beoordeling van artikelen, en het aantrekken van kopij van iTC-medewerkers, op het ogenblik de meest actieve concentra- tie van auteurs. We nemen ook afscheid van Peter van der Krogt, die jarenlang voor de historische artikelen gezorgd heeft en van Elger Heere, die dat geleidelijk overnam van Peter, maar dat de laatste tijd door ziekte niet kon voortzetten. We wensen hem van harte beterschap. En uiteraard danken we al deze redacteuren hier voor hun veelal jarenlange bijdragen. In de nieuwe Gin-Info-redactie gaan Winifred Broeder, Rob Hootsmans, Philippe De Maeyer en Ferjan Ormeling door, in de geest van het KT: het brengen van bijdragen over nieuwe ontwikkelingen op ons vakgebied, om de leden te informeren, en het stimuleren van onze leden daar ook zelf toe bij te dra- gen. We zullen daarbij op de achtergrond geholpen worden door een team van de oud-redacteuren die hierboven genoemd zijn. En we hopen dat we zoals in het verleden een beroep mö gen blijven doen op de voormalige NVK-leden, nu GiN-leden, om ons te helpen met kopij, met kaartbijlagen en met goede ideeen om ook Gin-Info een duidelijk kartografisch gezicht te geven. 4

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 6