KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002 Onderwerp: Productiemanagement in de 2ie 1999 eeuw ITC, Enschede Ph. de Maeyer, Theorievorming rondom produc tiemanagement E. Massop, Productspecificatie; het bedenken van een opdracht P. van Diepen, Mogelijkheden en valkuilen bij het inwinnen van geografische informatie D. Verbeek, mogelijkheden van geografie op het internet H.J. Wildervanck, Data input en conversie S. van Eijk, Bewerking, produktie en editing E. Blonk, Kaartproductie, correctie en nabewer- king Onderwerp: Kartografische dataformaten en conversie Wijchen Ph. de Maeyer, Theorie van de dataopbouw 1999 Ch. Berends, De nieuwe formaten van Autodesk E. Eijkelenboom, Shape, Coverage en geodata N. Bakker, Nieuwe objectgeorienteerde formaten H. van Maarel, Conversie van geografische formaten Ph. de Maeyer, Theorie van de grafische formaten W. Feringa, Vector, raster, en webformaten Adobe, PDF, EPS en Fonts Voordrachten gehouden tijdens studiedagen van de werk- groep Geschiedenis voor de kartografie (1998-2003) 1998 Onderwerp: Abraham Ortelius (1527-1598) Universiteitsbibliotheek Amsterdam J. Depuydt, De brede kring van vrienden en cor- respondenten rondAbraham Ortelius G. Schilder, De wandkaarten van Abraham Ortelius M.P.R. van den Broecke, De betekenis van Ortelius als verzamelaar, wetenschapper en koop- man voor de kartografie D. Inihof, Het Theatrum Orbis Terrarum na 1612 2000 H.A.M. van der Meijden, In de geografie krijgt de geschiedenis ogen: over de geschiedsopvatting van Ortelius in het kader van zijn tijd J.W.H. Werner, Toelichting bij de tentoonstelling Abraham Ortelius (1527-1598), aartvader van onze atlas' Uitreiking van de Caert-Thresoorprijs 1998 en bezoek aan de tentoonstelling 1998 Onderwerp: De wereld in kaart: Abraham Ortelius (1527-1598) en de eerste atlas Plantijn Moretusmuseum, Antwerpen L. Voet, Het drukken en uitgeven van boeken in de Renaissance aan de hand van de archieven en materialen van het Plantijnse Huis D. Imhof, De wereld in kaart: Abraham Ortelius (1527-1598) en de eerste atlas Bezoek aan de tentoonstelling De wereld in kaart: Abraham Ortelius (1527-1598) en de eerste atlas in het Plantijn-Moretusmuseum 2OO3-XXDC-4 Internationaal Nederlands-Duits congres (NVK- DGfK) mecc, Maastricht. Tijdens dit kartografiecongres, dat werd georgani- seerd door de nvk en de Düfte (Deutsche Gesellschaft für Kartographie), werd een speciale sessie gehouden die door de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie georganiseerd werd. De betrokkenheid van de werkgroep bij dit congres was de reden dat er in het voorjaar van 1999 geen aparte studiedag gehouden werd. Tij dens deze sessie werden de volgende lezingen ge houden. G. Schilder, Vergangenheit, Heute und Zukunft der Geschichte der Kartographie M. van Egmond, Die Forschung nachdem Kartengigant Covens Mortier: heutige Sachlage und die zu losenden Aufgaben Onderwerp: De Kartografie van Rotterdam en de eerste Nederlandse reizen Gemeentearchief Rotterdam, Atlas van Stolk, Rotterdam en Maritiem Museum Rotterdam P. Ratsma, Plattegronden en prospecten van Rotterdam omstreeks 1600 C.J. Zandvliet, De vroege jaren van de Neder landse overzeese kartografie C. Nix, Kaarten van Rotterdam en overzee in de collectie van de Atlas van Stolk Sj.de Meer, Een kaartenmuseum in Rotterdam: de opbouw van de kartografische collectie van het Maritiem Museum Rotterdam Sj.de Meer, Informatie over de totstandkoming en inhoud van de tentoonstelling: Om den geheel Wereldkloot naar de oost door de Straet van Magelhaen Bezoek aan de (kaart)collectie van de Atlas van Stolk en de tentoonstelling Om den geheel Wereldkloot naar de oost door de Straet van Magelhaen in het Maritiem Museum Rotter dam. Onderwerp: Kartografie en Kunst Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Universiteit Utrecht, Utrecht H.J. Nalis, De familie Van Deutecum: Kunste- naars en kartografen f.. de Groot, deze enige en volstrekt eerbare vrucht van ontspanning: Functie en betekenis van de Atlas Blaeu- Van der Hern T. Goedings, Het werk van Mr. Dirck Jansz. Van Santen in Nederlandse kaartenverzamelingen R.H. van Gent, De 'Harmonia Macrocosmica' van Andeas Cellarius: Het meesterwerk van een vergeten Hollandse kosmograaf G. Schilder, De ontwikkelingen van de kaartran- den in de i6e en 17c eeuw D. Blonk, Kaarten van het Graafichap Holland Bezoek aan een eendaagse historisch-kartografi- sche expositie in de Kaartenzaal van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. 2

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 70