Afscheid bij een nieuw begin VAN HET BESTUUR kartografisch tijdschrift 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Het laatste nummer van het Kartogra- fisch Tijdschrift ligt nu voor u. De serie is compleet. Vanaf 1972, toen ik lid werd van de nvk, heb ik een aantal Kaartbulletins en vanaf 1975 het Karto grafisch Tijdschrift in de brievenbus ge- kregen. Daarnaast nog enkele nummers van Kartografie, de overdruk uit het Geo- grafisch Tijdschrifi. En dan nu het laatste nummer. Ik vraag me af hoeveel complete series KT's er nog bij NVK-leden in de boekenkast staan of op zolder liggen. Blijkbaar is het voor een aantal kartografen iets om te bewaren, ik neem althans aan dat ik niet de enige ben met een rij KT's in de kast. Het was aanvankelijk het enige vakblad waar ik op geabonneerd was, naast het Geografisch Tijdschrift, later Geografie. Dat laatste was eigenlijk voor mijn vrouw die in het aardrijkskunde-onder- 197511 Drs. N.J. Bakker is ex-voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie Het allereerste KT wijs zit. Van lieverlee komen er toch meer vaktijdschriften in het vizier. Geodesia kent 00k veel artikelen die voor vele karto grafen van belang zijn. Met het opkomen van gis en Geo-In- formatie dienen zieh 00k Vi/Matrix en onlangs GISmagazine aan. Enerzijds een verbreding van onderwerpen, anderzijds 00k steeds meer overlap. De informatiestroom groeit. Waarom dan stoppen? Er is nog steeds een groot aantal en- thousiaste redactieleden die het Kartografisch Tijdschrift tot een kwalitatief hoogstaand, zowel wat betreft inhoud als vormge- ving, en hooggewaardeerd tijdschrift maken. Maar de ontwik- kelingen staan niet stil, de geo-diseiplines groeien naar elkaar toe. Daar hebben we gezamenlijk de nieuwe diseipline Geo- Informatie voor bedacht. Kartografie is geen eiland, maar een diseipline waar andere geo-diseiplines steeds meer mee te ma ken krijgen. Vanaf 1975 verscheen het Kartografisch Tijdschrift, dus 29 jaar tot op heden. 115 nummers staan er nu in de kast (ik heb ze overigens niet nageteld). Daarnaast een serie van 33 nummers uit de NVKpublikatiereeks. Deze reeks is zeker een bijzonder fenomeen binnen de overige aan gin deelnemende verenigin- gen. Naast het tijdschrift kennen we de succesvolle internetsite www.kartografie.nl. Deze site is ons portaal naar buiten. Niet in de eerste plaats bedoeld voor leden van de nvk, maar vooral voor mensen van buiten, die op zoek zijn naar kaarten en kar tografie. Deze blik naar buiten wordt nu verder ontwikkeld binnen de nieuwe vereniging Geo-Informatie Nederland. GIN is een goede plaats om de kartografie verder uit te dragen. Het aantal kaartgebruikers is door de ontwikkeling van de compu- tertechniek enorm toegenomen, maar vooral 00k het aantal kaartenmakers. Dat betekent dat verantwoord kaartontwerp een steeds belangrijker rol speelt. Kwamen de collega's van aanverwante vakken vroeger bij de kartograaf buurten om een goede kaart te laten maken of om advies te vragen, nu bieden vele softwarepakketten de gebruiker de mogelijkheid om zelf kaarten te maken. Maar daaruit kunnen 00k de ergste wanpro- dueten voortkomen. Gelukkig beschikken diverse meer karto grafisch getinte tekenpakketten wizards die de gebruikers stap voor stap door het kaartontwerpproces leiden. De nodige ken- nis van de kartografische methoden blijft echter onontbeerlijk. Ook de internationale activiteiten, vooral in iCA-verband, zijn zeer vermeldenswaard. Er draait een relatief groot aantal nvk-

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 7