Management van kaartreproductie aspecten van de kostprijscalculatie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Ph. De Maeyer, J.-M. Pelle Ch. Collard kaartproductie, reproductie, kostencalculatie, overzicht TREFWOORDEN map production, reproduction, cost calculation, survey KEYWORDS production de cartes, reproduction, calcul des coüts, etude mots-CLES Philippe De Maeyer is Hoofddocent Cartografie- GIS aan de Vakgroep Geografie - Universiteit Gent, Krijgslaan 281, S8, 9000 Gent, Belgie, [e] Philippe.DeMaeyer@ UGent.be, [t] +32 (0)9 264 46 88 Christophe Collard is Assistent Cartografie-GIS aan de Vakgroep Geo grafie - Universiteit Gent, [e] Christophe.Collard UGent.be, [t] +32 (0)9 264 46 89 Jean-Michel Pelle is werk- zaam bij Bureau de Recherches Geologiques et Minieres (BRGM), Service Connaissance et Diffusion de ('Information Geologique, BP6009 3, Avenue Claude Guillemin, 45060 Orleans Cedex, 2, Frankrijk, [e] jm.pelle@brgm.fr, [t] +33 (0)2 38 64 3279 In de beginfase (1985-1995) van het automatiseringsproces binnen de kartografie ging veel tijd en aandacht naar Proble men van uitwisseling van gegevens, beperkingen van opslag- capaciteit, snelheid van verwerking e.d. In deze periode wer den voornamelijk productielijnen met eigen dataformaten en gesloten specifieke technische karakteristieken ontwikkeld. Sinds een dental jaren kunnen we echter vaststellen dat de communicatie tussen de stroomopwaarts kartografische pak ketten en de stroomafwaartse reproductietechnieken verbe terde. De evolutie van de paginabeschrijvende talen zoals Postscript en pdf, maar voornamelijk de verbeterde kwaliteit van de drivers om deze talen te genereren en de Raster Image Pro- cessors (rip) om ze te interpreteren, hebben ervoor gezorgd dat men vanuit de kartografie een meer gestandaardiseerde input heeft naar het vermenigvuldigingsproces toe. In dit artikel wordt getracht de kostenfactoren te omschrij- ven die het vermenigvuldigingsproces van een gedrukte kaart bei'nvloeden. Wisselwerking en externe factoren Een grafische voorstelling van de factoren die de kostprijzen van reproductie (in brede zin) bei'nvloeden wordt gegeven in figuur 1. De kostenanalyse van het vermenigvuldigingsproces wordt opgesplitst in twee delen, wat aanleiding geeft tot twee kosten. Enerzijds hebben we de kosten gekoppeld aan de ver- menigvuldiging s.s. (W), anderzijds deze te wijten aan de af- werking en distributie {A&D) Onder de kosten voor afwerking en distributie verstaan we onder meer verpakking of verzen- ding en vouwen of veredeling. Het is steeds de bedoeling, in functie van de verplichtingen opgelegd door de opdrachtgever, en mits respect van de gestel- de kwaliteitsnormen, de kosten te minimaliseren. Vooraleer de verschillende wisselwerkingen verder uit te diepen, merken we op dat een aantal externe factoren op deze kostenminimalisatie kunnen doorwegen. Hierdoor kunnen bepaalde economisch verantwoorde keuzes door deze externe factoren volledig wor den gedomineerd. Zo kan men stellen dat, indien de op drachtgever vasthoudt aan een bepaalde schaal en een bepaalde dekking of grondgebied, deze keuze ondubbelzinnig de afme- tingen van het kaartblad determineert. In het beste geval zal men in Staat zijn door een aangepaste lay-out enkele centime- ters te besparen in de hoogte of breedte. Nochtans kunnen, zoals verder duidelijk zal worden, deze centimeters een kriti sche betekenis hebben. Een andere externe factor is wat we be- stempelen als serie- of kwaliteitsdominantie. Een kaart die deel uitmaakt van een serie, bijvoorbeeld een kaartblad uit een geo logische kaartserie, kan zomaar niet plots op een andere pa- piersoort worden geproduceerd of, na jaren van meerkleuren- druk, plots in vierkleurendruk worden gereproduceerd. Het- zelfde geldt bij kwaliteitsdominantie. In sommige gevallen zijn de kwaliteitseisen die vooropgesteld worden zo dominant dat er geen sprake kan zijn van kostenminimalisatie. Deze drie ex terne dominante factoren zijn bovenaan figuur 1 voorgesteld. De termijn waarover men beschikt om het project af te werken is een vierde externe factor die de kostprijs bei'nvloedt. De tijdsfactor kan op verschillende manieren de kostprijs bei'n vloeden. Enerzijds is er de eigenlijke productietijd van het ver menigvuldigingsproces. Een beperkte productietijd kan een in- vloed hebben op de keuze van aangewende techniek, op de 7

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 9