'opgegaan in'. Duidelijk is al dat een interpretatieslag nodig blijft, die vooral afhankelijk is van een aantal ingangskeuzen, die betrekking hebben op de conventie (wat is men gewoonen de verschillende (inter)- nationale standaarden. Mei 2003 wordt naar ver wachting gerapporteerd. c. Koppeling van verschillende (cartografische) bestanden. De TOP10vector (en in de nabije toekomst de TOP10NL) en de daarvan afgeleide kaarten zijn eigenlijk al de basis voor regionale en nationale planning. Bij lokale overheden en derden wordt echter vaak een eigen 10.000 kaart gemaakt en bijgehouden die niet of alleen met veel inspanning koppelbaar is of er wordt gebruikt van ondergronden, die van de GBKN afgeleid zijn en die ook op cruciale punten afwijkt van de TOP10vector. GIS-bestanden die uit gaan van deze verschillende carto-bestanden zijn ook niet uitwisselbaar. Er wordt aan gewerkt, maar dit zal nog wel even duren... IMRO, NEN 3610 zijn er mee bezig. De GBKN vormt nog het grootste probleem. Het is wel al mogelijk de bebouwingslaag te introduceren, maar met name het fundamentele verschil tussen kadastrale (eigendoms)- grenzen en de fysieke geografische begrenzingen is bijna niet te tackelen. Waarschijnlijk is het onontkoom baar ze blijvend als twee aparte lagen te beschouwen. d. Over de inhoud van de legenda Hiërarchie van wegen zit al in het kaartbestand ingebakken en is op de kaart als legenda terug te vinden. Voor bijvoorbeeld watergangen en water huishouding is dit niet het geval, hoewel in overleg met waterschappen de belangrijkste polderwater gangen en boezemwateren tot op de 50.000 gehandhaafd blijven. Effect is dan dat een brede poldersloot eerder verdwijnt dan een smal maar voor de afwatering cruciaal beekje. De watergangen zijn op een aparte 10.000 of 25.000 met grijze onder grond uit te draaien, maar deze geeft een onvolledig beeld van de feitelijke waterhuishouding. Met de nieuwe kaart (de TOP10NL) wordt gezocht naar mogelijkheden dit euvel te verhelpen. De nieuwe TOP10NL wordt uit vier hoofdlagen op gebouwd: bebouwing, terrein, wegen en hydrologie. De uit te geven schalen zijn de standaardreeks, maar de gebruiker kan kiezen om in de gekozen schaal bepaalde lagen in een hogere of juist lagere schaal weer te geven, waardoor 'overtollige' informatie kan worden geweerd en het accent vanzelf op de belang rijkste laag van de kaart wordt gelegd. e. Normen en internationalisering De puur Nederlandse norm NEN1878 voor het object- gericht leveren van gegevens over ruimtelijke objecten (één van de huidige uitwisselingsstandaarden die voor alle vectorproducten gehanteerd wordt, naast dgn, dxf, shape) blijft ondersteund worden, maar zal geleidelijk verdwijnen, omdat die buiten Nederland niet gehanteerd wordt. NEN 3610 en met name GML (OpenGis standaard)zullen gaan gelden voor de nieuwe TOP10NL, waardoor de (inter)nationale uitwisselbaarheid beduidend groter wordt. Voor de 1:100.000 kaart (in opdracht van de defensie, helaas (nog) niet commercieel leverbaar) worden de zelfde legenda en karteringstechniek voor alle NATO- landen gebruikt, waardoor de kaarten 100% uitwissel baar zijn en kaarten van gezamenlijke grensgebieden door het ene of andere land gemaakt worden. Verder wordt in (inter)nationaal vakverband hard gewerkt aan verdergaande standaardisering van kaarttechnieken en legenda's, bijvoorbeeld een wereldwijde set 1miljoen kaarten. Echter, deze kaarten zijn puur cartografisch en niet gelinkt met de TOP10NL. f. Spelen met de kaart? Met de TOP10NL en de daarvan afgeleide kaarten wordt het mogelijk om bijvoorbeeld op een gegeven schaal gegevens van een hogere of lagere schaal (dus minder of meer gedetailleerd) in te voeren, lagen aan of uit te zetten (er zijn er zo'n 120, deels geogra fisch, deels technisch) en andere kleurstellingen te kiezen. Ook wordt een tijdreeks mogelijk, omdat bij elke cartografische wijziging de voorgaande gegevens geboekstaafd blijven. Er is in principe een bijna oneindige lijst met keuze mogelijkheden, die echter zorgvuldig gemaakt moeten worden. Een cartografisch verantwoorde schil, die op een bepaalde wijze de keuzemogelijkheden be perkt en begeleidt, verdient aanbeveling bij algemeen gebruik van bepaalde kaartondergronden. Daarin in 96 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 104