Een onderling verbonden, gelaagde en duidelijk met verschillende tools werkend basisbestand in een basis programma kan het wenkend perspectief zijn. Werkt in Gelderland al redelijk, zij het dat met name de planvorming nog lastig in te brengen is. Want elke fuzzy lijn in een schetsje verwijst in GIS nog spijkerhard naar coördinaten. Er is (nog) geen 'vereenvoudigde' of 'fuzzy' ondergrond die tussen de kleinschalige ondergrond en de schets geschoven kan worden. Voor analytische kaarten en beleidskaarten met duidelijke uitspraken is de Gelderse aanpak wel al zeer geschikt. Schetsen in het huidig GIS is niet zinvol, want niemand wil op dat moment al een precisering; dat is juist een vervolgstap in het politieke en planologische onderhandelings- en uitwerkingsproces. Ook 'fuzzy analyses' behoren niet tot de mogelijkheden omdat (uiteindelijk) alles in een GIS exact is. Je kan zeer gedetailleerd gegevens invoeren, gewichten toekennen etc. maar dit treedt niet in de plaats van de politieke afweging. Ook een ontwerp komt niet voort uit een juiste mix van exacte gegevens en gewichten... Naar voren schuiven van GIS in het plan- en besluitvormingsproces bij de DGR is alleen mogelijk als er ook geschetst en 'fuzzy geanalyseerd' kan en mag worden. In één tool dus beide benaderingen integreren... GIS als én ontwerp-, én analyse- én productiegereedschap. 98 Workshop kaartschaal 30 januari 2003, VROM Oranjebuiten, 13.30-16.45 Aanwezig: ca 20 personen uit de beleids- en carto grafische wereld A. Inleidingen Douwe Schenk (dagvoorzitter): Brede verkenningen, maar de basisvraag is: welke legenda is als ondergrond in 80% van de gevallen bruikbaar voor 's-rijks kaarten? Linda Carton (panellid, promovenda TU-Delft): Voor besluitnemers zijn kaarten belangrijk middel (geen doel). De vraag 'Wat is een goede kaart?' kan niet losgezien worden van 'Wat is een goed beleids proces?". Dit middel daarom positioneren in het assen- kruis van politieke doelen: op de X-as analyse versus synthese en op de Y-as stimuleren versus consolideren. En pas op dat de 'inhoud van de kaart' niet verward wordt met 'de functie van de kaart'. Het onderscheid tussen beleidslaag en ondergrond is weliswaar zinvol in de voorbereidingsfase, maar in de uiteindelijke bestuurskaart veel minder tot niet. Een bestuurder moet de boodschap die uit kaarten spreekt naar zijn hand kunnen zetten. Dan is een fuzzy menging van ondergrond en beleid vaak zeer nuttig. Stellingen Linda Carton 1. Het is onmogelijk een kaart te maken die iedereen goed vindt. 2. Schaalbaar GIS-bestand: handig operationeel hulpmiddel, maar niet meer dan dat! 3. Een gedetailleerde (GIS-) ondergrond is vaak te gedetailleerd voor de uitgedragen beleidskeus; Topografische ondergrond is bij veel besluiten van nationaal niveau overbodig. 4. 'De' ideale legenda bestaat niet. 5. Regionale kenmerken laten zich moeilijk vangen in legenda-eenheden. 6. Helder uitdrukken van de functie(s) van een kaart is belangrijker dan de inhoud van de kaart. 7. De classificatie van thema's op beleidskaarten is niet statisch. De legenda van een basisbestand met GIS-ondergronden zal met de tijd moeten meegroeien. de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 106