8. Voor een basisbestand met GIS-ondergronden: begin met een simpel, uitgekleed en uitbreidbaar basisbestand. Taeke de Jong (panellid, professor Bouwkunde TU- Delft) Pleit voor zo lang mogelijk onderscheid tussen onder grond (t.b.v. de oriëntatie dunne lijnen gebruiken) en de beleidslaag (is beleidsuitspraak dikke lijn). Resolutie is een maat voor functie van de kaart: een korrel van 10% heet 'een schetskaart', bij 1% is sprake van een ontwerp en bij een korrel van 0,1% is er sprake van 'bestek'kaarten. Cruciaal in goede kaart is de duidelijkheid over de tolerantie (d.w.z. een precieze lijn mag, als maar duidelijkheid wordt geboden over de speelruimte). Beeldkwaliteit is wel meetbaar te maken maar er zijn ruime marges. Hij houdt een pleidooi voor een eenvoudig verschaal bare 'binaire legenda', bijvoorbeeld m.b.t. wonen met vaste afspraken hoe groot de afstand tussen bruto en netto steeds moet zijn 1. De relatieve 'stippenkaart' is veel beter voor verschaal bare topografische gegevens dan de absolute GIS- kaart. Er is een fundamenteel verschil tussen verctor- en bitmapkaarten. Ontwerpers kunnen niet werken met GIS; hoogstens geschikt voor zeefanalyses e.d. Stellingen Taeke de Jong 1. Korrelgrootte variëren binnen of bij vergelijking tussen tekeningen is misleiding. 2. Stippenkaarten zijn superieur voor het weergeven van dichtheden. Dichtheid in vlakken met percenta ges weergeven is misleiding, omdat een arbitraire korrellocatie, -vorm en -grootte het beeld bepaalt en van zijn essentie (verlopende dichtheden, vorm als spreidingstoestand) berooft. 3. Vorm (spreidingstoestand), structuur (verzameling verbindingen en scheidingen) en functie (nut) zijn essentiële betekenislagen in de weergave van een ontwerp. Functielegenda's vooronderstellen (zijn onbegrijpelijk zonder) structuur, en structuur vooronderstelt vorm. 4. Planvergelijking en dus -interpretatie vereist gelijke generalisatie van, en gelijke afstand tussen legenda eenheden. 5. Rood (bewoond) en groen (onbewoond) hebben een verschillende generalisatie en korrelgrootte, zodat zij niet op dezelfde kaart kunnen worden weergegeven. Een legenda-eenheid voor 'wonen' met op elk schaalniveau een andere betekenis ('woongebied' betekent mondiaal iets anders dan locaal) is dan voldoende ('digitale legenda'). 6. Details die niet kenmerkend, aansluitend, markant of cruciaal zijn moeten worden weggelaten. 7. Beeldkwaliteit vooronderstelt verrassing en herken ning Verrassing en herkenning vooronderstellen compositie Compositie vooronderstelt verschil in samenstelling Samenstelling vooronderstelt verschil in contrast Contrast vooronderstelt een evenwichtige legenda. 8. Probleemvelden van ruimtelijke ordening zijn te ordenen naar legenda-overgang en schaal. Nico Bakker (panellid, kaartenmaker Topografische Dienst Emmen De topografische dienst heeft de overgang van teken pen naar GIS al achter de rug en levert topografische basisondergronden (voor vrij tekenwerk én GIS) van 10.000 tot 500.000. Standaardiseren is cruciaal voor uitwisselen maar zelfs binnen de Nederlandse cartografische wereld blijkt dat geen keuze gemaakt kan worden voor één legenda. De verschillen met het buitenland zijn tradi tioneel nog veel groter. Generalisatieprobleem: is een productieprobleem; het zou mooi zijn als je maar eenmaal een gegeven zou hoeven in te voeren en automatisch zou kunnen verschalen, helaas... je moet wel voldoen aan de wens van de gebruiker, die wil kunnen zoomen. Het moet mogelijk zijn binnen GIS schaalgebonden bestanden in te voeren en vervolgens te verschalen. Overigens: GIS-kaarten zijn een goed hulpmiddel bij analyseren. Stellingen Nico Bakker 1. Er dienen standaarden te worden vastgelegd voor de uitwisseling van kaartondergronden op beno digde schalen. de legenda van nederland I. Op wereldschaal zou dit kunnen leiden tot de merkwaar dige maar relatief wel juiste uitspraak dat bijvoorbeeld India wel bewoond is en Australië niet. Dit voorstel van prof de Jong is ook alleen toepasbaar binnen I sector, omdat andere sectoren steeds geheel of gedeeltelijk opgeslokt worden of als 'niet wonenmoeten worden gedefinieerd.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 107