•Je moet niet de illusie pretentie hebben dat elke cartografische beleidsuitspraak in GIS vastgelegd moet kunnen worden. d.w.z. vastgepind (ondanks tolerantie) op een coördinaten georiënteerd raster. GIS vereist dat je er op moet kunnen 'klikken', een betekenis op het scherm moet kunnen toveren. Weerstand tegen GIS komt ook voort uit slechte invoergegevens en handmatig bijstellen. •Het zou mooi zijn als de voorgestelde gelaagde 'NG-tool' zou bestaan. GIS-achtige programma's en vrije (vector)tekenpro- gramma's schuiven technisch steeds meer ineen. •GISprogramma's en data zijn peperduur in aanschaf en onderhoud. Vraag: wordt de ontwikkelingsplanologie (aangeven van de ruimte voor particulieren i.p.v. programma) nu wel of niet geholpen met GIS?? Is er dan juist behoefte aan precieze gegevens?. Thema 4: een RKGD (Rijkskarto- en Geografische Dienst)? Databestanden zijn overal verspreid, van zeer verschillende kwaliteit en onderling (technisch) niet uitwisselbaar. National clearing house vereist stelsel van afspraken, kennis waar data beschikbaar is en de mogelijkheid van downloaden én aanleveren van data. Een nieuwe dienst kost onnoemelijk veel inspanning. Kies voor minder zwaar 'servicebureau'. Kortom Het gaat niet meer om dé ondergrond maar om het aanleveren van een betrouwbaar stuk gereedschap dat de volgende kenmerken heeft: De mogelijkheid om op landsdelig en landsniveau topografische ondergronden te verschaffen én voor dat niveau zinvolle ruimtelijke informatie; De nu nog gescheiden werelden van GIS en 'vrij tekenen' worden in meer dan 80% van de mogelijke gevallen soepel aan elkaar gekoppeld; Ook derden in staat stelt eigen kaarten te maken die wel steeds herleidbaar zijn tot vaste topografie en data; En in staat is nieuwe ruimtelijke gegevens en con cepten als extra 'laag' of als bestand in het pro gramma op te nemen en te distribueren. 102 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 110