beschrijving van dat verschijnsel. Bijv. losstaande hui zen die samengevoegd worden tot bebouwd opper vlak; diverse soorten gewassen die samengevoegd worden tot het meer algemene begrip akkerland. grafische generalisatie synoniem: structurele generalisatie. Generalisatieproces dat wel een vereenvoudiging van de oorspronkelijke structuur van een verschijnsel inhoudt, maar de wijze van weergave ervan onveranderd laat. generalisatiedrempel a. De maximale hoeveelheid grafische elementen die in een kaart op een bepaalde schaal en met de gekozen symbolen nog juist leesbaar kan worden voorgesteld. b. De minimum-afmetingen van een object dat bij generalisatie nog wordt weergegeven (meestal vastgelegd in de generalisatievoorschriften). automatische generalisatie synoniem: digitale generalisatie. Generalisatieproces waarbij gedigitaliseerde gegevens automatisch worden gegeneraliseerd en uitgetekend. geometrisch symbool Kaartteken in de vorm van een eenvoudige meetkun dige figuur, bijv. (1) driehoeksymbool; (2) vierkant symbool; (3) rechthoeksymbool; (4) cirkelsymbool. geometrische methode Cartografische weergave van dichtheden of intensi teiten waarbij de onderverdeling in gebieden op meetkundige wijze geschiedt, bijv. een onderverdeling in vierkanten of zeshoeken. grafische variabelen Elementaire aspecten op grond waarvan grafische elementen van elkaar worden onderscheiden. Opm: Door de Franse cartograaf Bertin worden de volgende grafische variabelen onderscheiden: vorm, richting, kleur, grein, grijswaarde en grootte. grein a Verschijningsvorm van een grafisch beeld dat is opgesplitst in kleine, onregelmatige elementen. b Korrelachtige structuur van een oppervlak, bijv. van ruw tekenpapier of van een drukplaat. c Patroonverschil dat ontstaat bij vergroten of verklei nen. Opm: Grein in de betekenis (c) is één van de grafische variabelen. grijswaarde De hoeveelheid licht die een kleur weerkaatst. Opm: De grijswaarde is lager naarmate meer licht wordt weerkaatst. Deze kleureigenschap kan ook worden aangeduid door de term (1) helderheid. Hoe lager de grijswaarde is, des te groter de helderheid (en omgekeerd). legenda synoniem: verklaring van tekens. Verklaring van symbolen, signaturen, kleuren en schrift, die zijn toegepast in een kaart. legendalandje Stukje fantasielandschap (in een legendablokje) waarin verschillende in de kaart toegepaste symbolen en kleuren zijn gecombineerd. matrixlegenda Tabelvormige legenda, waarin voor ieder legenda element zowel horizontaal als vertikaal een of meer kenmerken en/of waarden zijn gegeven. patroon Regelmatig en karakteristiek voorkomen van reflecties, emissies, texturen of symbolen. topografie a Het geheel van alle topografische objecten in een bepaald gebied, vaak kortweg aangeduid als: het terrein. b De weergave van topografische objecten in een kaart. c De opmeting van het terrein en de weergave daarvan in topografische kaarten. (topografische) ondergrond De topografie in een thematische kaart nodig voor de juiste lokalisatie en een juist begrip van de thema tische inhoud. 104 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 112