topografisch symbool Kaartteken ter aanduiding van terreinobjecten op topografische kaarten. topografisch object Synoniem: terreinkenmerk; terreinobject. Concreet object of verschijnsel dat in het terrein zicht baar is en als zodanig op een topografische kaart wordt weergegeven. topografische kartering synoniem: topografische opneming. Het nauwkeurig opmeten en in kaart brengen van topografische objecten, direct in het terrein of door middel van fotogrammetrische technieken. topografische kaart Kaart met een weergave van de topografie welke voldoet aan te voren vastgestelde normen, waardoor zij de voor de oriëntatie en terreinstudie benodigde nauwkeurigheid en volledigheid biedt. Opm: Hiermee worden topografische kaarten op de schaal 1:100.000 en groter bedoeld. topologie Beschrijving van onderlinge relaties van punten, lijnen en vlakken, onafhankelijk van hun positie in de ruimte. schaal Verhouding tussen een grootheid in de kaart en de overeenkomstige grootheid in werkelijkheid. (kaart)schaal Synoniem: lengteschaal. Verhouding tussen een afstand op de kaart en de overeenkomstige afstand in werkelijkheid. Opm: De schaal wordt in de rand van de kaart aangeduid in de vorm van een grafische schaal, schaalstok en/of numerieke schaal. numerieke schaal Kaartschaal weergegeven door middel van getallen, meestal in de vorm van een breuk of een verhoudings getal, bijv: 1/10.000 of 1:10.000. schaalgetal Noemer van de breuk die de numerieke schaal weer geeft: bij de schaal 1:5000 is het schaalgetal 5000. schaalklasse Verzameling van kaartschalen die binnen bepaalde klassegrenzen vallen. Opm: Naar schaalklasse wordt vaak een indeling gemaakt in (1) grootschalige kaar ten (bijv. schaal 1:10.000 en groter), middelschalige kaarten, en (2) kleinschalige kaarten (bijv. schaal 1:250.000 en kleiner). Kleinschalige kaarten hebben dus een groot schaalgetal. schaalindeling synoniem: schaalclassificatie Groepering van kaartschalen naar hun orde van grootte in schaalklassen. schaalvermelding synoniem: schaalaanduiding. Aanduiding van de kaartschaal op de kaart. Opm: Men kent de numerieke schaal, de grafische schaal en de vermelding door middel van woorden, bijv. 1 cm op de kaart komt overeen met 10 km in het terrein. grafische schaal Weergave van de schaal door middel van een grafische voorstelling, bijv. een schaalstok of een diagram voor de weergave van de schaal van de wassende breedte. kleurenschaal Reeks legendablokjes met in grijswaarde oplopende tinten, die de oplopende waarden in een isolijnenkaart of choropletenkaart verklaren. schrapjesschaal Reeks in dikte oplopende schrapjes die een toenemen de steilheid van de helling aangeven. randgegevens synoniem randinformatie. Het geheel van verklarende teksten en grafische voor stellingen, die van belang zijn voor het gebruik van de kaart en daartoe meestal in de rand zijn geplaatst, bijv. kaarttitel en legenda. geografische informatie synoniem: ruimtelijke informatie. Informatie over punt-, lijn- en vlakvormige objecten die tevens een verwijzing naar hun positie in de ruimte bevat. 105 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 113