choropletenkaart synoniem: gebiedstrappenkaart Thematische kaart waarop gemiddelde intensiteiten, dichtheden of relatieve waarden van verschijnselen binnen van te voren begrensde gebieden (meestal administratieve eenheden) zijn weergegeven door middel van vlaksymbolen die verschillen in grijswaarde. TOP10NL/Vector en GIS-Definities attribuut Een beschrijvende eigenschap van een entiteit met een domein voor de bijhorende waarden. Kenmerken in het conceptuele model (model van de werkelijkheid) worden attributen genoemd. attribuutinformatie Niet-ruimtelijke informatie die met een punt, lijn, of vlakelement in een geografische informatiesysteem verbonden is. Bijv. informatie over de aard der verhar ding van wegen, over de aard van het grondgebruik van een perceel. basisobject Een object met een enkelvoudige geometrie en een TOP10_ID die het object een unieke identiteit geeft. Basisobjecten bevatten beschrijvende gegevens, en zijn de bouwstenen voor de vorming van samengestel de objecten. beschrijvend kenmerk Kenmerk toegekend aan een object die het object nader beschrijft. conceptueel ontwerp De definitie van de entiteiten waarmee men het ge deelte van de werkelijkheid dat voor een bepaalde toepassing van belang is, conceptualiseert. Het beschrijft verder de relaties die tussen deze enti teiten bestaan en identificeert de beperkingregels die voor deze relaties gelden. Een conceptueel ontwerp is algemeen en kan theore tisch worden geïmplementeerd voor elk gewenste datastructuur of systeem. entiteit Een abstractie van objecten met gelijke eigenschappen en gedragingen. Objecten in het conceptuele model model van de werkelijkheid) worden entiteiten genoemd. GIS (digitaal) geografisch informatiesysteem Systeem voor het opslaan, controleren, integreren, manipuleren, analyseren en weergeven van geogra fische informatie, bestaande uit (a) een bestand met aanduidingen van de posities en eigenschappen van de gegevens en (b) de benodigde op de analyse gerichte programma's. GML GML ("Geographical Markup Language") is een recente standaard (computer)taal waarmee kaarten (via het internet) uniform en snel uitgewisseld kunnen worden met behoud van de structuur van de gegevens. Vgl. ook XML. kenmerk Een beschrijvende eigenschap van een object met een domein voor de bijbehorende waarden. Kenmerken in het conceptuele model (model van de werkelijkheid) worden attributen genoemd. logisch ontwerp De afbeelding van het conceptuele ontwerp op een bepaalde datastructuur (bijv. relationeel, object- georiënteerd, netwerk, transfer formaat) OpenGIS OpenGIS beschrijft een architectuur waarmee het mogelijk is gedistribueerd geografische informatie te zoeken en de gevonden geografische gegevens te gebruiken, te combineren en te bewerken. De Open GIS specificaties worden opgesteld door het OGC (OpenGIS Consortium). Zie website: http://www.opengis.org/ samengesteld object Een object opgebouwd uit basisobjecten. Bijvoorbeeld een weg is een verzameling van wegdelen die onder een naam bekend zijn. 106 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 114