2 Info Topdienst Nederland over oude en nieuwe generatie digitale vectorkaarten, die aan GIS gekoppeld kunnen worden. (bron: ©Topografische Dienst Nederland (TDN), mei 2002) HUIDIGE VECTORBESTANDEN Huidige TOP10vector, TOP50vector en TOP250vector, TOP10weg en TOP50weg worden aangeleverd in verschillende bestandformaten, maar het streven is naar uniformering conform reeds bestaande versie van NEN1878 Verschillende bestandsformaten en verschillend werkende GIS-programma's zorgen nu nog voor grote tot onoverkomelijke uitwisselings problemen, zowel op het geometrische vlak als bij de data (toegekende attributen). De objectgerichte topografische bestanden, de opvol gers van de TOPvector bestanden, zullen zorgen voor een betere ondersteuning van GIS toepassingen. De nieuwe structuur wordt onder meer gekenmerkt door unieke ID's, change-only detectie, naadloze database, meervoudige representatie en koppelbaarheid met ander geo-bestanden. Voor de uitwisseling en opslag van de gegevens wordt aangesloten bij de internatio nale ontwikkelingen van het OpenGIS Consortium (OGC). NIEUWE STRUCTUUR TOP10VECTOR Introductie In het kader van de (inter-)nationale ontwikkelingen op het gebied van de samenstelling, opslag en gebruik van geografische datasets heeft de Topografische Dienst Nederland (TDN) het project "2e generatie TOPvector bestanden" geïnitieerd en is in 2000 gestart met een onderzoek naar een nieuwe structuur en een nieuw gegevensmodel voor TOP10vector. Samen met de gebruikers, de universiteiten van Delft, Wageningen en het ITC te Enschede is een nieuwe objectgerichte structuur voor TOP10vector ontwikkeld. Achtergrond De Topografische Dienst heeft haar TOP10vector 112 database, gerelateerd aan de schaal 1:10.000, gecompleteerd in 1997. Ook de databases op kleinere schalen zijn voltooid. De digitale producten hebben een nieuwe markt geschapen. Het nationale GIS- platform heeft wensen geformuleerd ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van TOP10vector. De toenemende betrokkenheid van de gebruikers bij de digitale producten heeft geresulteerd in een Gebruikers groep. De terugkoppeling van deze organisaties maakt duidelijk dat een nieuwe generatie databases noodzakelijk zijn. Structuur, inhoud en levering van datasets moeten vernieuwd worden. De huidige archi tectuur van de database dateert van het eind van de tachtiger jaren. De nieuwe structuur dient objectoriëntatie, unieke ID's, change-only detectie, naadloze database, meervou dige representatie en voor zover mogelijk automatische generalisatie te ondersteunen. Koppeling met andere nationale (thematische) databases wordt van essentieel belang. Verder wordt aangesloten op de OpenGIS standaarden. Om deze redenen is de Topografische Dienst gestart met de ontwikkeling van een nieuwe generatie TOPvector bestanden. Samen met de gebruikersgroep, de universiteiten van Delft, Wageningen en het ITC te Enschede is een nieuwe structuur voor de TOP10vector ontwikkeld. Dit eerste project dat onlangs is afgerond, omvat het onderzoek naar de gebruikerswensen, de ontwikkeling van een nieuw gegevensmodel, het vervaardigen van enkele prototypes en de evaluatie van de prototypes aan de hand van de eerder vastgestelde gebruikers wensen. De resultaten van de evaluatie zijn in november 2001 gepresenteerd aan een aantal gebruikers. Om de uit komsten van het onderzoek onder de aandacht te brengen van een grotere groep TOP10vector gebrui kers, (potentiële) afnemers en geïnteresseerden, is deze demonstratie CD-rom met website samengesteld. Belangstellenden kunnen het gegevensmodel en de prototypes inzien en becommentariëren. Waarom een objectgerichte structuur? Met de nieuwe objectgerichte structuur wordt gestreefd naar een efficiënter (kostenbesparend) en effectiever (structurerend) gebruik van de TOPvector bestanden, en naar een verbetering van de uitwisseling (standaar diserend) van TOPvector bestanden. de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 120