De TOPlOvector is een vectorbestand met een gesloten vlakkenstructuur, opgebouwd uit gecodeerde en onderling geknoopte lijnelementen. Met de huidige bestandstructuur doen zich de volgende problemen voor: - Een objectgericht bestand samenstellen uit het huidige bestand betekent voor gebruikers dat de ontvangen gegevens eerst bewerkt moeten worden. - De interpretatie van de ontvangen gegevens levert vaak problemen op. De gegevens zijn gestructureerd op basis van de eigen coderingen en ten behoeve van de kaartproductie. - Er is sprake van een vermenging van het terreinmodel en het kartografische model. Het bestand is zowel gebaseerd op de inhoudelijke kant als op de wijze waarop de gegevens worden gepresenteerd. - Het huidige bestand is een geometrisch bestand met weinig thematische inhoud. Een objectgerichte structuur maakt het mogelijk om per object zowel geometrische als beschrijvende en kwaliteitsgege- vens te leveren. - Het huidige bestand koppelen aan eigen gegevens is moeilijk. Een objectgerichte structuur maakt het mogelijk om per object eigen gegevens te koppelen (bijvoorbeeld de koppeling van postcodes of huis nummers aan gebouwen) Een objectgerichte bestandstructuur "afgestemd op de gebruikers" helpt bij het oplossen van de gesigna leerde problemen en maakt de TOP10vector geschikt voor toepassingen in de eigen GIS omgeving. Objectgericht aanleveren van de gegevens Bij vele gebruikers van de TOP10vector is er behoefte om op een gestandaardiseerde manier gegevens uit te wisselen. Een voorbeeld hiervan is de Nederlandse norm NEN1878 voor het objectgericht leveren van gegevens over ruimtelijke objecten op basis van de NEN3610 (Terreinmodel Vastgoed) standaard. De Topografische Dienst Nederland levert de huidige TOPvector bestanden momenteel in zes verschillende uitwisselingsformaten: NEN1878, SUF, DGN-formaat, DXF, Arc/Info en DIGEST voor defensie. Voor de uitwisseling van de TOP10NL bestanden is gekozen voor de standaard taal GML (Geography Markup Language). Het grote voordeel van GML is dat zowel de inhoud als de structuur van de gegevens meegeleverd wordt. De structuur wordt via het internet door de bronhouder(s) bijgehouden, zodat datacon- versie problemen tot het verleden behoren. Vervolgtraject Het nieuwe ontwerp gegevensmodel en de vervaar digde prototypes vormen nog maar een deel van het gehele traject dat doorlopen moet worden om tot een geheel vernieuwde en operationele database te komen voor alle TOPvector bestanden. Naar verwachting zal het vernieuwde product in 2005 op de markt komen. Hier volgt een opgave van een aantal vervolgprojecten die de Topografische Dienst Nederland (TDN) in het kader van het project "2e generatie TOPvector bestan den" de komende jaren zal uitvoeren: Ontwerp van een Digitaal Kartografisch Model voor presentatiedoeleinden Opstellen van een gegevensmodel voor de kleinere schalen TOPvector bestanden 3D Informatie in de TOP10NL Conversielijst NEN3610 TOP10NL objecten DIGEST-FACC Uitwerking conversie procedures van TOP10vector naar TOP10NL Koppelbaarheid TOP10NL met externe nationale bestanden Onderzoek naar het optimale productiesysteem en software Nieuw t.o.v. de bestaande TOPlOvector Bij het opstellen van het gegevenmodel en de nieuwe structuur is rekening gehouden met een aantal product- wensen: Objectgerichte structuur met een unieke object codering Meer attributen Integratie TOP10vector en TOP10wegen Mutatiebestanden ipv integrale updates Historische versies toegankelijk houden 3D informatie Meta informatie op object niveau Scheiding Digitaal Landschap Model en Digitaal Kartografisch Model Naadloze, landsdekkende database Schaalloze database 113 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 121