3 Nieuwe Kaart van Nederland: bewaarder van ruimtelijke plannen gaat voor VROM werken (Staatscourant, 7 maart 2003). Het rijk heeft de toekomst van De Nieuwe Kaart van Nederland veiliggesteld met een subsidie. De private databank is uitgegroeid tot de nationale bewaarder van groene en rijpe bouwplannen, infraplannen en andere ruimtelijke ingrepen en is daarmee een belang rijk beleidsinstrument. De Stichting De Nieuwe Kaart baarde in 1997 veel opzien met een projectie van alle ruimtelijke plannen tot 2005 op één maxikaart. Dit aangelegde naslagwerk van de toekomst, dat hoofdzakelijk wordt gevoed door gemeenten en pro vincies, is zo ver uitgedijd dat het beheer en constant bijwerken ervan een te grote kluif geworden is voor de stichting. VROM treedt tot 2005 op als opdracht gever van de vier a vijf databankemployés die na op heffing van de stichting in dienst komen bij het NIROV. Dit ruimtelijk kennisinstituut stond als medeoprichter aan de wieg van de stichting. Het ministerie heeft 1,8 miljoen euro gereserveerd voor de voortzetting van het project. 4 Digitale burger wil bestemmingsplan op internet Burger@overheid11/02/03) Gemeenten moeten hun bestemmingsplannen op internet plaatsen. Dat vindt 97% van alle Nederlanders die gebruik maken van internet. De ondervraagden vinden internet als informatiebron even belangrijk als het huis-aan-huis blad. 70% wil bovendien via internet inspraak hebben als het bestemmingsplan wijzigt. Het onderzoek is gehouden onder het publiekspanel van burger@overheid. Dit 1400 koppige panel is repre sentatief voor de internettende Nederlander. Het gemeentelijke bestemmingsplan bepaalt hoe Ne derland er uit ziet. Het geeft bijvoorbeeld aan waar gebouwd mag worden. Uit het onderzoek blijkt dat vrijwel iedereen geïnteresseerd is in het bestemmings plan voor zijn directe omgeving. Voor informatie hier over is men nu nog aangewezen op de krant of een bezoek aan het gemeentekantoor. Slechts enkele ge meenten, waaronder Utrecht en Arnhem, plaatsen bestemmingsplannen op hun website. Erik Hup, programmamanager van burger@overheid, roept alle gemeenten in Nederland op serieus invulling te geven aan deze wens van de burger. Hij deed de ze oproep vandaag op het congres 'Digitale Planvor ming' in Nijmegen, georganiseerd door CKC-Seminars. Erik Hup: "Er zijn nu tien miljoen Nederlanders op internet. Het bestemmingsplan bepaalt hoe hun directe omgeving er uit ziet. Men verwacht dat zoiets belang rijks gewoon via internet beschikbaar is." 5 Landelijk experiment met digitaal bestemmingsplan (Binnenlands Bestuur, 2 juni 2003) Tien gemeenten gaan 150 bestemmingsplannen via internet toegankelijk maken. Ze doen mee aan een grootschalig experiment ter digitalisering van bestem mingsplannen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken subsidieert het project. In bestemmingsplannen ligt vast waar er wel en niet welke bebouwing is toege staan. Nederland vormt een lappendeken van onge veer 40.000 bestemmingsplannen. Het rijk wil dat in 2005 75 procent van die plannen via internet te bekijken is. Oegstgeest, Leiden, Gennep, Hoogeveen, Wassenaar, Boarnsterhim, Harlingen, 's-Gravenzande, Alphen aan den Rijn en Woerden hebben nu afgespro ken alvast 150 bestemmingsplannen snel op het internet te zetten. 115 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 123