Veel plezier hebben wij gehad van stap 4, de inter views met generalisten en specialisten op het terrein van de cartografie. Niet alleen vernamen wij veel nieuws en nuttigs, de interviews bleken ook een waar devolle check op de veronderstellingen zoals neer gelegd in het analyseschema en het kaartonderzoek. Het contact met uiteenlopende deskundigen bevestigde (opnieuw) dat het maken van een goede kaart geen kunstje is maar een kunde. In de baaierd van feiten, vondsten, meningen en ideeën moest uiteindelijk weer lijn worden gebracht. Een workshop eind januari 2003 met direct betrokke nen uit het DGR en de 4 geïnterviewden was het kristallisatiepunt om onze bevindingen en voorstellen op een rij te zetten en te presenteren (stap 5). De zaal- en paneldiscussie scherpten het resultaat verder aan. Op de workshop werd ook een beperkte enquête over kaart-kwalitei-ten rondgedeeld, maar de respons hierop leverde geen nieuwe inzichten op. De laatste stap bestond uit het opstellen van het boekje en de CD die u nu in uw handen houdt. 1.4 Opbouw van het rapport In hoofdstuk 2 wordt de 'omgeving' geschetst waarin (beleids)kaarten op rijks- en regionaal niveau tot stand komen. Dit mondt uit in een eenvoudig analyseschema waarin de factoren die een rol spelen bij het tot stand brengen van kaarten een plek krijgen. In het daarop volgende hoofdstuk diepen we een aantal cartografische problemen uit die met name een rol spelen bij het maken van kleinschalige kaarten, d.w.z. kaarten die op landelijk en landsdelig niveau een rol spelen. De aandacht gaat uiteraard uit naar de wisselwerking tussen schaal en legenda, maar ook worden de verschillen tussen de GIS- en de 'vrije hand'cartografie onder de loep gelegd. Dit hoofdstuk is samengesteld op basis van literatuur, eigen ervaring en een viertal interviews. In hoofdstuk 4 wordt die wisselwerking schaal-legenda verder uitgespit. Na een kritische blik te hebben geworpen op twee belangrijke 'rijks-ondergronden' (de zogeheten 'Witsenkaart' en de ondergrond uit de Vijfde Nota), wordt het resultaat besproken van het doormeten van een groot aantal kaartbeelden 6 1. Is het mogelijk om een systematische, schaalafhankelijke legenda voor ondergronden te maken die "universeel" toepasbaar is in beleidsvoorbereiding en in beleidskaarten?" 2. Hoe sluit de huidige praktijk van GIS-systemen aan op de wensen van beleidsvoorbereiders en cartografie voor beleid? (Is er sprake van gescheiden wereld tussen GIS-georiënteerde dataspecialisten en beeld-georiënteerde beleidsmakers en cartografen? Is deze situatie wenselijk of onwenselijk? Is er sprake van begripsverwarring of andere communicatie problemen?) 3. Op welke manier kan een schaalafhankelijke legenda in meetbare of op zijn minst intersubjectieve criteria te vatten? Is het mogelijk grip te krijgen op 'de kunst van de cartograaf'? 1 Inperken tot ondergronden van kaarten op nationaal en regionaal niveau 2 Theoretisch Analysekader voor beschrijving van relaties tussen kaart, context en tekenkist 3 Uitwerken in beperkt aantal meetbare legendavariabelen (aantal, grootte etc); bestaande kaarten analyseren Interviews met generalisten en specialisten Workshop DGR Rapportage 1.1. Onderzoeksvragen en stappenplan de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 14