Een blik terug; kaarten in historisch perspectief Kaarten zijn nog net niet zo oud als het menselijke schrift, maar al heel vroeg heeft de mensheid geleerd om bijvoorbeeld routes aan anderen duidelijk te maken. Een primitieve vorm van een 'mental map' voorwaar. In dit kader gaan we kort in op de veranderende betekenis, de toenemende gebruiksmogelijkheden en de zich ontwikkelende technieken door de eeuwen heen. We beperken ons tot de 'platte, getekende kaarten'. De uiterst ingenieuze stokken- en schelpenkaarten uit Polynesië laten wij bijvoorbeeld buiten beeld. Hoe fascinerend ook, ze staan te ver van het onderwerp 'een bruikbare ondergrond voor het rijksbeleid'. De kaart heeft door de geschiedenis heen op hoofdlijnen de hieronder beschreven ontwikkeling doorgemaakt. Het begon met een overdraagbare abstrahering van de werkelijkheid. Vgl. een schilderij, maar dan utilitair. Van even groot belang ongeveer als de uitvinding van het schrift. Van eerste kleitablet tot en met allerrecentste kaart nog steeds een factor van cruciaal belang. De vroege Mappae Mundi. Verkennen en weergeven van de geografische werkelijkheid, voor de reizende en oorlogvoerende mens. Routes, steden en andere mile stones voor de landreiziger, eilanden en kusten met havens voor de zeeman, voorzien van kompaslijnen (de portolanen of kompaskaarten). Ook ideaal voor geografisch begrenzen van rijken. Verschuivende perspectieven: wat is centrum van de toen bekende wereld (Rome, Jeruzalem, Peking of Tokio) en waar liggen de grenzen van de kennis. Limes-kaart en Vinlandkaart als heel vroege voorbeelden, de Carte Pisane als eerste kompaskaart, Middeleeuwse mappae mundi versus Japanse of Chinese kaarten. Streven naar 'maatvaste'omvattendheid, d.w.z. kloppende verhoudingen en geen vast centrum meer. De eerste globes worden gemaakt. Fra Mauro als begin, die niet zelf reist maar kaarten naar de werkelijkheid construeert op basis van reisverslagen. Steeds preciezer invulling van de globes, kaarten van Blaeu als hoogtepunt van integrale zeekaarten (en overgang naar de thematische kaarten...). De wereld als referentie. Problemen met het detail (want er wordt steeds meer bekend). de verder groei van deelkaarten die steeds refereren aan wereldkaart. Opkomst van een vast coördinatenstelsel. Wiskundig gebaseerde projectiesystemen poogden het probleem van kleinschalige kaarten (zoals bij wereldkaarten) op te lossen (Mercator). Onderling te verbinden kaarten door gerelateerde schalen. Culminerend in de hedendaagse topografische kaarten. Het benodigde meetwerk (triangulatie of driehoeksmeting met bijhorende instrumenten was al eerder bekend) is vooral in de periode 1700 (Frankrijk)-1850 (Afrika en Azië) uitgevoerd. Daarna vooral detailleringen. Eerste triangulatie van Nederland startte in 1800 door Krayenhoff, overgenomen door ministerie van Oorlog onder Lodewijk Napoleon, door Willem I omgezet in de topografische afdeling van het geniekorps. 1.2. Kaarten door de eeuwen heen de legenda van nederland iht ROMAN IS1 MA PARTTTl/ ARAflA Acvpi vs CYOfve I LlYE.lv ft .WAX IA O ALMA" UijïaxijC

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 16