De ontwerpende en plannende mens. Tot nu toe zijn eigenlijk alleen beschrijvende kaarten aan de orde geweest. Logisch dat abstrahering ook andersom is gaan werken, t.b.v. de plannenmakerij. Oorlogsvoering (dat veel meer nog dan verstedelijking een beroep doet op complexe planning en reageren op onverwachte omstandigheden) legt de basis. De topografische kaarten hebben een militaire oorsprong, teruggaand op de grote veldtochten van Napoleon die daarvoor behoefte had aan betrouwbare en up to date stafkaarten. Niet-militaire toepassingen in de RO begint met het ordenen voor het private eigendom (tuinen bij kastelen, Versailles e.d.), maar werd in de loop van de 19e eeuw ook het instrument voor het ontwerp van de publieke ruimte. Vergelijk Plan van Niftrik en van Kalff voor de planmatige uitbreiding van Amsterdam. Het vormde de opmaat naar ruimtelijke ordening op basis van kaarten. De technische revolutie(s). Er zijn vele soorten te onderscheiden (ontwikkeling van reprotechnieken, de theodoliet en waterpas, luchtfotografie etc.) maar hier doelen we vooral op de digitale technieken van de laatste decennia zoals CAD en GIS die tot een omwenteling in de cartografische techniek hebben geleid. Juridisering. De tweede reden voor precisie: kaarten voor het vastleggen van grenzen en oppervlakken voor eigendom, rechten en verplichtingen. Kaarten die niet alleen de topografische werkelijkheid vastleggen, maar ook het menselijke territorium verbinden met de topografische verschijningsvorm. Noodzakelijk voor ondermeer belastingen en rechtspraak. In feite al heel oud: kleitabletten uit Mesopotamia beschrijven eigendommen. In Nederland i.v.m. waterstaat (waterschappen) al aan het einde van de middeleeuwen bekend. Verklaart ook dat er voor de GIS-wereld twee niet vergelijkbare basisbestanden bestaan: naast een topografische basiskaart van Nederland (TOP10vector) van de Topografische Dienst ook een Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) bestaat die kadastrale (=eigendoms)grenzen als basis hanteert. De analyserende mens. Eigenlijk vanaf het begin speelt niet alleen verbeelding van de geografische werkelijkheid maar ook analyse en conclusies op basis van gegevens uit deze geografische werkelijkheid een rol bij de groei van de cartografie. Vergelijk Fra Mauro die niet allen de geografische maar ook de sociaal-culturele wereld in zijn kaarten wil vatten. De wereld tekenen is de wereld begrijpen. Maar de echte cartografische analyses, d.w.z. studie en analyse van velerlei verschijnselen met als gemeenschappelijk kenmerk dat ze geografisch zijn te duiden (bevolkingssamenstelling, bevolkingsprognoses, waterhuishouding, spreiding voedselgewassen etc.) komt pas in het midden van de 19e eeuw echt van de grond. Met de opkomst en ontwikkeling van de sociografische analyses en de RO wordt het een bloeiende tak. Vgl. de kaarten die door van Loohuizen voor het AUP zijn gemaakt. Deze kaarten zijn ook de introductie van de 'onder- en de bovenlaag', de (vereenvoudigde) geografische ondergrond voor een topografische verankering van de bovenliggende laag met analysegegevens. Het 'basiskaartje' waarop de gegevens werden ingetekend. De cartografische voorloper, zij het papier en analoog, van de huidige GIS-systemen. 9 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 17