Hoofdstuk 2 - Alles dat relevant is Een analysekader voor beleidskaarten 2.1 Een technische revolutie In het eeuwenlange proces van de ontwikkeling van de cartografie zijn er vele revolutionaire uitvindingen geweest die het de cartografische discipline steeds een stap verder brachten. Maar terwijl de inhoud van de kaarten sterk veranderde en steeds beter de werke lijkheid beschreef, veranderde de ambachtelijke pro ductiewijze echter maar geleidelijk. Tot enige decennia geleden was het normaal dat elke kaart in zijn geheel en in één keer werd getekend, waarna van een der gelijke eenmalige kaart eventueel reproductie kon plaatsvinden. Het tekenen op verschillende films die later tot één kaart konden worden samengevoegd was al enige tijd gangbaar, maar om technische reproductieredenen of om op een film over een vaste ondergrond de analytische of ontwerpgegevens in te tekenen. Met de digitalisering van de grafische tech nieken (al gestart in de jaren 50, verder ontwikkeld in de jaren 80, en met een explosieve groei in gebruik sinds de jaren 90 van de vorige eeuw) heeft een revo lutie in kaartechnisch opzicht plaatsgevonden. Kaarten waren relatief zeldzaam in beleidsnota's. Die periode is voorbij. Opeens kan iedereen kaarten maken, is vergroten of verkleinen van kaartbeelden technisch geen enkel probleem meer (maar wordt het gene raliseren of detailleren van de legenda's vaak achterwege gelaten), is het grafisch tekenen in lagen die eenvoudig aan en uit te schakelen, zijn kinderspel geworden, zijn de GIS-mogelijkheden voor analyse en in toenemende mate voor ontwerp (koppeling van 'waarden' aan een geografische eenheid) groot geworden, concurreren de GIS-achtige benadering en de 'vrije tekening' met elkaar voor het maken van (beleids)- kaarten, en is de chaos op cartografisch gebied door dit alles fors groter geworden: er zijn te veel verschil lende maar te weinig goede kaarten. De opgave is om - gebruik makend van de bijna onbeperkte mogelijkheden en de democratisering van de kaart en het kaarten maken - weer een heldere lijn ten behoeve van 'de goede kaart' aan te brengen. Maar de enige, de enig juiste en altijd bruikbare ondergrond voor een beleidskaart lijkt niet te bestaan. Anderzijds is het niet nodig maar wel tijdrovend voor elke beleidskaart een hierop toegesneden en unieke ondergrond te tekenen. Een korte blik over de vele (beleids)kaarten op nationaal en regionaal niveau suggereert dat de variëteit aan cartografische middelen onbegrensd is, en daarmee ook het aantal verschil lende ondergronden dat denkbaar is. Ze zijn groot- of kleinschalig. Er zijn kaarten met zeer rijke topogra fische ondergronden met daarop een enkele beleids- aanduiding en er zijn kaarten met nauwelijks een topografische ondergrond en een rijke keur aan beleidslegenda's. Er zijn kaarten waarbij het in één oogopslag duidelijk is wat de boodschap is en er zijn kaarten die langdurige bestudering vereisen voordat alle geheimen onthuld zijn. Kaarten die bij de één afschuw opwekken, hangen bij de ander als kunst aan de muur. Er zijn blijkbaar vele invloeden en variabelen die bij het maken van een RO-beleidskaart een rol spelen. Er is een verklarend model nodig om op een zinvolle manier de analyse van de kwaliteiten (of het gebrek daaraan) van bestaande RO-kaarten te kunnen uit voeren en om vervolgens aanbevelingen te kunnen doen voor 'een beter cartografisch gebruik van onder gronden' voor toekomstige beleidskaarten. Daartoe is een analysekader ontwikkeld (zie figuur 2.1) waarin gepoogd is de belangrijkste variabelen m.b.t. het ontwikkelen van beleidskaarten te beschrijven en in hun onderlinge verband te plaatsen. Geen enkele kaart namelijk staat op zichzelf, maar is een product van zijn context en vindt daarin ook zijn bestaansreden. W. 10 de legenda van nederland \NY Y Columbus kaart 1492

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 18