KAART Probleemanalyse Doel Product de legenda van nederland Beleidsinhoud Wat wil je overdragen Wat moet je overdragen Sector (toespitsen op RO) Thorbecke-schaal (rijk - prov - gemeente) Plan-schaal (nat. - reg. - lokaal - bestek) Kaart-schaal (1:500, 1:25.000 etc) Doel en infoverschaffing - exact (juridisch, grens, norm - beeld (strategisch, globaal, richtingg..) Tijdhorizon Doelgroep Het 'publiek' breed, helder, eenvoudig De 'deskundigen' diepgang Bestuurders overzicht, overtuiging ■l^Sl Beleidslaag (Keuzen en uitspraken) Legenda "B"(eleid) (Keuzen en uitspraken) Intermediaire laag (informatie, achtergrond) Legenda "I" (ntermediair) (dragend, steunend) Ondergrond (topografie, verankering) Legenda "T" (opografie) (vooral verankering, eventueel weglaten) Vakkundigheid Beredeneer vanuit vakmanschap beeldoverdrachtsmiddelen legendakeuzen m.b.t. - aantal - grafische variabelen - 2/3D weergave - etc. Techniek Technische mogelijkheden en beperkingen tekentechniek - handwerk - grafisch tekenprogramma - GIS-achtig programma Reprotechniek - meermalen kopie zwart-wit - meermalen kopie kleur - print van bestand zwart-wit - print van bestand kleur - meerkleurendruk - 'scherm'kaart 2.1 Een eenvoudig analysekader Uiteraard bestaan er zekere verbanden tussen deze drie lagen. Beleidsuitspraken die pas te begrijpen zijn in hun geografische context, stellen hoge eisen aan de informatie die de onderlaag (ondergrond en even tuele intermediaire laag) moet bieden (het maakt nogal wat uit of men de Sallandse Heuvelrug bedoelt of 'het dekzand- en stuwwallen gebied van Oost Nederland). Ook is van groot belang of in voorgaande kaarten al de onderbouwing van de beleidsbeslissing is gegeven en op de beleidskaart alleen het definitieve besluit wordt weergegeven. Met name bij de opkomst van de digitale kaarttechnieken ziet men vaak een 'overvoering' van de informatie in de ondergrond c.q. onderlaag, die vertroebelt wat feitelijk overgedragen moet worden in de beleidslaag. 2.2.2 Beleidsomgeving van de kaart De beleidsinhoud van een RO-kaart, dat wat men wil overbrengen, is vanzelfsprekend in belangrijke mate sturend voor het eindproduct, de inhoud en de vorm geving van een RO-kaart. In het kader van dit onder zoek naar ondergronden t.b.v. beleidskaarten zullen we niet diep ingaan op de vele ins outs van de beleidsinhoud zelf, alleen op de mogelijke consequen ties voor inhoud en vorm van de ondergrond. Gaat het om een integraal of een sectoraal beleidsvoorstel? Op welk beleidsniveau worden uitspraken gedaan en welke consequenties hebben combinatie van soort en inhoud van de uitspraak met het beleidsniveau op de te kiezen kaartschaal en het gebied (het kaart- venster)? Betreft het specifieke delen van het gebied dat de kaart bestrijkt (alleen water bijvoorbeeld)? Wat is het doel en de status van de kaart? Een strate gische kaart met globale, hoogstens richtinggevende 12

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 20