vermenigvuldigd en verspreid goot worden, speelt ook de te gebruiken reproductietechniek een rol in de vormgeving van kaarten. Een kaart die ook als kopietje via een kopieermachine nog leesbaar moet blijven, biedt wat betreft detaillering en opbouw van lagen en legenda beduidend minder mogelijkheden dan een kaart die als vierkleuren drukwerk zal worden gereproduceerd. De laatste biedt zeker bij grein en kleur(verloop) ongekend subtiele mogelijkheden. Dit aldus kort geduide, eenvoudige analyseschema dient twee doelen. Enerzijds komt het van pas om de reeds bestaande kaarten die in het kader van dit onderzoek geanaly seerd zullen worden, te positioneren in het 'externe krachtenveld' van techniek en beleid. Dit onderzoek wordt overigens vooral toegespitst op de wisselwerking tussen (de legenda's van) beleidsboodschap, eventuele intermediaire laag en de ondergrond, en welke speci fieke eisen met name aan de laatste gesteld kunnen worden. Delen van het schema zullen in die zin op de achtergrond blijven. Anderzijds is het ook een simpel maar effectief hulp middel voor de kaartenmaker in de praktijk, zodat hij regelmatig kan nagaan in welk stadium van het proces en in welk krachtenveld zijn opdracht zich beweegt en welke eisen daaruit kunnen voortvloeien aan zijn te leveren cartografisch product. De rol van kaarten in de besluitvorming Linda Carton verricht op de faculteit bestuurs kunde van de TU Delft een promotie-onder zoek naar nut en de wijze van gebruik van be- leidskaarten in bestuurlijke besluitvormings processen. Planologie in Nederland - en zeker de nationale ruimtelijke planning - moet getypeerd worden als 'consensusplanning'. Kaarten spelen in het proces van 'werken aan consensus' een grote rol. Haar onderzoek dat in 2004 zal worden gepubliceerd richt zich met name op de beleidscontext van de cartografie. In het omgaan met kaarten onderscheidt zij een vijftal benaderingswijzen in het omgaan met kaarten, die van invloed zijn op de te maken keuzen bij de inhoud, de vormgeving en het gebruik van kaarten in bestuurlijke processen: 1. Analytisch (d.w.z. rationeel onderzoekend modellerend). De (technische) specialistenhouding, d.w.z. probleemontrafelend, kwantificerend, relatie- beschrijvend, onderscheid naar oorzaak en gevolg etc. Duidelijke begrenzingen en duide lijke argumenten staan centraal. De kaart als 'kernmodel'. 2. Ontwerpend d.w.z. creatief zoekend naar oplossingen, aangeven van veranderingen) De kaart als communicatiemiddel, op zoek naar waardevolle relaties en belevingen en/of op zoek naar kwaliteit door het aanbrengen van veranderingen die een probleem oplossen of aan een vraag voldoen. Het is de grondhou ding van ontwerpers als stedebouwers en land schapsarchitecten. De kaart als 'maakmodel' 3. Bestuurlijk I: argumenterend claimend) De kaart als middel om claims op tafel te krijgen. Aan het begin van het proces vaak (mede) als onderhandelingsinzet; aan het einde politiek (en soms juridisch) beslissend en van harde voorwaarden en sancties voorzien. De kaart van belangengroepen en bestuurders. 4. Bestuurlijk II: strategisch, functionele ambiguïteit (vaag blijven Kaarten die vooral gebruikt worden om eerste richtingen uit te zetten en al cirkelend en trech terend de (verborgen) agenda's meer wat meer op een lijn te krijgen. Deze kaarten zijn nooit eindkaarten, maar worden altijd opgevolgd door nieuw onderzoek, nadere afspraken en verdere uitwerkingen. Groot risico is dat dergelijke kaarten als snel meer 'verraden' dan de bedoeling is. veel bestuurders werken daarom liever zonder kaarten of alleen op basis van schetsen zonder topografische ondergrond. 5. Bestuurlijk III: open onderhandelend (mediation) Het idealistische maar soms naïeve zusje van de voorgaande kaart. Kaarten die leiden tot een open gesprek, het verkennen van zinvolle alternatieven, een open afweging en tot bestuurlijk optimale oplossingen. De kaart als voertuig voor de interactieve beleidsvorming. Kader 2.3 Kaarten in de besluitvorming 16 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 24