2. Een "intermediaire" laag die bestaat uit interpre taties, analyses en toekenning van waarden op basis van de topografische onderlaag. Op het scheidsvlak van ondergrond en intermediaire laag vinden we nog wel dezelfde topografische ob jecten, maar daaraan wordt extra betekenis toegekend. Gebouwen worden dan geclassificeerd als woning of bedrijf. Bebouwd gebied wordt woongebied of bedrijventerrein. Bos wordt loof-, naald- of gemengd bos etc. Kortom functie- en extra betekenistoeken ningen op basis van de in de ondergrond gevonden entiteiten. Vergelijkbaar met het toekennen van som mige soorten attributen in een GIS. We bevinden ons echter definitief in de intermediaire laag, zodra verschillende onderliggende legenda eenheden worden gecombineerd tot een nieuwe eenheid met een specifieke betekenis of waarde- toekenning in vergelijking met andere combinaties. Bijvoorbeeld de verschillende woonmilieus (op basis van woningdichtheid, kavelgrootte, stapelingsper centage, percentage groen water, ouderdom, inkomenspositie van de bewoners etc.). Ook de definitie van agglomeratie, stadsgewesten en netwerk steden hoort ook op dit niveau thuis. Of de inhoudelijke en geografische duiding van de verschillende soorten landschappen. Kortom de noodzakelijke feitelijke en geïnterpreteerde informatie waarop de beleidsbood- schap in de bovenste laag cartografisch wordt geba seerd. Zoals "Behoud waardevol landschap" of "versterken stadsgewest". 3. De beleidslaag met de "echte" beleidsuitspraken. Voor wat de kaart moet overbrengen is dit vanzelf sprekend de belangrijkste laag; de twee onderlagen zijn in principe vooral ondersteunend voor deze laag. De inhoud van de beleidslaag kan zeer wisselend zijn: van vaag (strategisch, richtinggevend) tot concreet (precies begrensd), van offensief en stimulerend (corridors) tot defensief en verbiedend (contouren). En bij de keuze uit de in te zetten cartografische middelen speelt ook nog een rol hoe de boodschap moet overkomen. Wij onderscheiden 4 typen van mogelijke houdingen t.o.v. de beleidslaag in kaarten 2: analytisch (onderzoekend, relaterend, onthullend, verduidelijkend) argumenterend (wetenschappelijk, bewijzend etc) ontwerpend (concretiserend, oplossend, uitwerkend, integraal, beeldend, levend maken) strategisch/politiek (waarderend, kiezend, 'lijn trekkend', richtinggevend). Vooral bij 'strategisch/politiek' is de interpretatievrijheid voor de kaartenmaker beperkt. Het is het eindstadium van voorgaande stadia. Het begin van het beleids proces biedt nog de meeste ruimte, zowel wat het (beleids)perspectief betreft als de legenda- en onder grondkeuze. Hoewel wij ons in het vervolg van dit onderzoek vooral richten op de ondergrond en de bij de kaart- ondergrond behorende legenda's, zij nogmaals gesteld dat een juiste afstemming tussen de drie lagen onontbeerlijk is voor het maken van een goede beleidskaart. 3.3 Derde beschouwing: Legendagroepen en schalen de verschalingskwestie Indien wij de (met name aan de ondergrond gebon den) mogelijke legenda's confronteren met de aan de vier planniveaus gekoppelde schalen kunnen al eerste opmerkingen m.b.t. al dan niet schaalspecifieke legenda's gemaakt worden. (Zie figuur 3.3) In de 'ondergrond' kunnen bijvoorbeeld de geofysische legenda's al snel uitgesplitst worden in een aantal sublegenda's. Op internationaal niveau laat de bodem van Nederland zich nog eenvoudig omschrijven als 'laaggelegen delta-aanslibsel met (rest)veen in het westen en noorden en dekzanden in de rest' waarop alleen het puntje van Limburg en de Achterhoek een uitzondering vormen. Maar op een lager niveau gaan de verschillende soorten klei, zand en veen en het reliëf al een grotere rol spelen, terwijl op lokaal niveau de verdere uitsplitsing in grondsoorten en micro-reliëf alleen voor de ecologische en agrarische specialisten nog een grote betekenis heeft. Een ander soort generalisatie treedt op bij gebouwen. Op de grootste schaal zijn het allemaal apart te onderscheiden bouwwerken, maar vanaf de 25.000 23 de legenda van nederland Hereford kaart 1300 2. Zie het onderzoek naar het gebruik van kaarten in de besluitvorming door Linda Carton, TUD 2003

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 31