Hoofdstuk 4 Beleidskaarten onder de loep 4.1 Ondergronden; twee rijksbasiskaarten tegen het licht In 1994 werd de "Witsenkaart" gepresenteerd door de toenmalige RPD. Het was een afscheidscadeau aan/van de scheidende directeur de heer Witsen. De bedoeling van de kaart was om planologen en ruimtelijk ordenaars op rijks- en regionaal niveau van een breed toepasbare kaartondergrond te voorzien als alternatief voor de te gedetailleerde topografische kaarten (zie figuur 4.1.). De Witsenkaart kan gezien worden als een poging om heel Nederland in drie 'landschappen' te vangen: het agrarisch, het stedelijk en het natuurlandschap. Het natuurlandschap heeft een legenda die voorna melijk op de verschijningsvorm betrekking heeft ("getij dewateren", "uiterwaarden", "bos"); het agrarisch landschap is deels functioneel, deels morfologisch aangeduid ("weiland, nat" enerzijds en "bollenvelden" anderzijds). Het stedelijk landschap is ook met een mengvorm van functionele en morfologische legenda eenheden aangeduid. Daarnaast is het gemengde stedelijk gebied onderscheiden in historische schillen, waaruit de groei van de steden kan worden afgeleid en die een indicatie geven van de stedelijke milieutypen ("oude stadswijken" "stadswijken van na 1970"). Infrastructuur is in dunne lijnen aangegeven. Hiermee vormt deze kaart een uitzondering op de meeste andere kaarten op deze schaal, waar vooral de auto snelwegen het kaartbeeld domineren. Watergangen, lintbebouwing, onderliggend wegennet en de per- ceelprecieze aanduidingen van agrarisch- en natuur landschap dragen bij aan een zeer gedetailleerd kaartbeeld. Het nagenoeg wegvallen van de (ver snipperende) infrastructuur geeft een arcadische indruk, nog versterkt door de aan de conventie gebon den legendakleuren (groen is bos, lichtgroen betekent weiland en rood is stad) en doordat het veel meer door roze en bruintinten (akkerland) gedomineerde Belgische en Duitse landschap Nederland omringt. 34 4.1 De Witsenkaart de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 42