4.2 De RHS-kaartVijfde Nota deel 1 In de vijfde nota Ruimtelijke Ordening (deel 1) werd een zeer uitgebreide ruimtelijke analyse gepresenteerd die als basis diende voor de PKB-kaart. De analyse resulteerde in de zogenaamde "Ruimtelijke Hoofd structuur van Nederland", een beschrijving en ruimte lijke interpretatie van Nederland omstreeks het jaar 2000 (figuur 4.2). Was de grondslag van de Witsen- kaart een landschapsanalyse, deze kaart is een struc tuuranalyse. De legenda is geïnspireerd op de "lagenbenadering" van Sijmons c.s. In de eerste laag zijn vooral reliëf- kenmerken aangeduid (ook voor de onderwater bodem van de Noordzee) en zijn rivieren en uiter waarden als blauwe linten door het land getekend. De tweede laag bestaat uitsluitend uit het hoofdwegen en hoofdspoorwegennet, waarbij geen topografisch correcte knooppunten zijn getekend zoals in de Witsen- kaart. De derde laag - occupatiepatronen - is deels pointil listisch opgetekend. Het lijkt er bijna op dat ieder ge bouw in Nederland op deze kaart als stip is weer gegeven. Stedelijke gebieden en dorpen manifesteren zich als spreidingspatroon van gebouwen en niet als contouren van bouwblokken of vlekken met wegen en parken. Een deel van de occupatielaag is meer interpreterend weergegeven: de grotere steden hebben een bruine contour over de stipjes heen gekregen. De stedenring Centraal Nederland, de Randstad vleugels), de stedelijke knooppunten en dergelijke kunnen op de kaart worden herkend. Niet duidelijk is of hier een numeriek criterium (bebouwingsdichtheid, bereikbaarheid) is gehanteerd of dat de planologische historie hierin een rol heeft gespeeld Precieze kaarten met een tentatief totaalbeeld Beide kaarten geven een alternatief voor de droge topografische werkelijkheid, met als oogmerk ruimtelijk beleid te onderbouwen, zoals in de Vijfde Nota deel 1 is gebeurd, of met als oogmerk in de voorbereidende fase meer of ander houvast te geven aan plannenma kers en ontwerpers (hetgeen voor beide kaarten geldt). Daarnaast kunnen ze gezien worden als een poging om de grote hoeveelheid op nationale schaal irrele vante topografische informatie te reduceren: sluisjes, stuwtjes, molens, het onderscheid tussen loof- en naaldbos etc. zijn verdwenen. De Witsenkaart blijft de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 43