4.11 Palet, Perspectievennota (detail) Pa) JStromenland beleidseenheden, intermediaire eenheden 4.12 Informatiedichtheid Een curieuze tegenhanger van deze ontwikkeling is "Palet" uit de perspectievennota (figuur 4.11). Deze kaart heeft helemaal geen als zodanig herkenbare ondergrond meer. Heel Nederland is verdeeld in een aantal zones waarin een bepaalde ruimtelijke strategie moet gaan gelden. Ondergrond en beleidslegenda zijn hier versmolten. Zeer vroeg in het proces is er kennelijk soms minder behoefte aan detailinformatie en is de creatieve vrijheid of de strategische discussie belangrijker. Dan wordt voor lief genomen dat allerlei veronderstellingen impliciet blijven en wordt van de beoogde kaartlezer (veel) kennis van het plangebied verwacht. 4.3.2 Informatiedichtheid In de grafiek 4.12 is voor de meeste kaarten de infor matiedichtheid van de ondergrond afgezet tegen de informatiedichtheid van de beleids- en intermediaire lagen. Net als bij de gedetailleerdheid is de spreiding vrij groot, al valt op dat het de meerderheid van de kaarten verhoudingsgewijze een vrij lage waarde heeft. Enkele kaarten zijn niet op de grafiek ingetekend omdat ze zogenaamde "uitbijters" zijn die niet meer op de maatverdeling pasten. Het gaat om de streek- plankaart West-Overijssel (1993, figuur 4.13) en de PKB-kaart van de Vijfde Nota deel 1 (figuur 4.2). Deze kaarten hebben een zeer hoge informatie dichtheid in de ondergrond. De streekplankaart West Overijssel omdat hier een grijsdruk topografische kaart 1:50.000 onder zit. Deze topkaart heeft meer dan 100 legenda-eenheden met alle puntsymbolen meegeteld. Door de grijsdruk, waardoor het onder scheid tussen een aantal eenheden wegvalt en omdat de legenda niet is afgedrukt, is de feitelijke informatie weliswaar kleiner. Hierdoor heeft deze ondergrond eigenlijk niet veel meer toegevoegde waarde ten opzichte van de veel eenvoudigere ondergrond van de ontwikkelingskaart uit datzelfde streekplan. De precisie waarmee de beleidslaag over de ondergrond is getekend suggereert ook niet dat het nodig was om op perceelsniveau informatie te geven over de begrenzing van gebieden. De informatiedichtheid van de ondergrond van de PKB kaart Vijfde Nota deel 1 hangt samen met de kleine korrel (zie boven). 43 de legenda van nederland functiekaart POP drente Maastricht Struct.schets Sted Structuurschets land. geb. tot Blokjeskaart Tweede Nota y OntwikkeHngskaart POP Drente RandstadkrifSLSG SGR-1 Stedenland Parklandschap-/ Beleidskaart Nota Landschap lntegratiekaart VINO PKB kaart 5e nota d Integratiekaart VINEX POP groningen perspectief 2030 Benelux+ structuurschet

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 51