Uitspraken over het landelijk gebied werden wèl plaatsgebonden en specifiek voor het schaalniveau opgevat: de diverse landschapsparken werden voornamelijk gekoppeld aan een analyse van de bestaande landschapsstructuur (hetgeen de ondergrond in de kaart overigens bijna onherkenbaar maakt 6). De grootschalige industrie en verglazing in het westen waren (en zijn) unica in Nederland; dit maakt ze weer wel schaalgebonden en dat zou kunnen verklaren waarom deze stedelijke legenda-eenheden topogra fisch correct zijn ingetekend. Het totaalbeeld is desondanks, dat de 'groene' beleidslegenda versmelt met de ondergrond en de 'rode' daar op is geprojecteerd (in plaats van er de contramal van te vormen of er in ingepast te zijn). Zo verschaft de groene beleidslegenda ook informatie over de bestaande situatie. Hiermee is gelijk de beper king van het begrip informatiedichtheid aangetoond: de ondergrond is weliswaar minder informatief dan de beleidslaag, maar omdat ze met elkaar in wissel werking staan is er toch veel meer informatie over de bestaande toestand in de kaart voorhanden dan wat op grond van de informatie uit alleen de ondergrond verwacht zou mogen worden. Nog twee kaarten illustreren dat informatiedichtheid niet de inhoud van de kaart betreft maar puur carto grafisch geduid moet worden, namelijk de functiekaart en de ontwikkelingskaart van het POP Drente (2000). Zie ook figuur 4.18. De functiekaart heeft een hogere informatiedichtheid dan de ontwikkelingskaart. De ontwikkelingskaart laat in de ondergrond gebieden zien waar relatief veel kwel is. Uit de beleidslegenda valt op te maken dat het grootste deel van de inspan ning voor natuurontwikkeling in (een deel van) die gebieden ligt. De ondergrond (in feite een combinatie van een topografische ondergrond en een interme diaire laag) is hier dus gebruikt als onderbouwing van de beleidsboodschap. Daarvan is in de functie kaart van het zelfde POP geen sprake. Hier is de ondergrond louter topografisch, terwijl de beleidsbood- schap, in dit geval de functietoekenning, maar beperkt 4.17 'Blokjeskaart', Tweede Nota RO (detail) 4.18 POP DrenteFunctie- en Ontwikkelingskaart (detail) de legenda van nederland 6. Dit kan ook komen doordat het contrast in de door ons gebruikte kaart door ouderdom en verbleking achteruit is gegaan.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 54