strategisch-doelgericht planologisch-juridisch tactisch-onderhandelend strategisch-speurend concrete legenda abstracte legenda 4.21 Legenda en Boodschap "Verleiding". Deze werksfeer behelst alle reguliere plankaarten. Bijvoorbeeld de PKB-kaart (deel3), maar elke ande re kaart die in de procedure een formele rol speelt past hier. Waarom verleiding: in wezen gaat het erom met de kaart zo helder mogelijk en met over tuigingskracht de beleidsboodschap neer te zetten. Ondergronden spelen hier een dienende rol. "Open planproces" In deze werksfeer hebben kaarten de functie om publieke discussie richting te geven of uit te lokken. Wat dat laatste betreft is eigenlijk alles geoorloofd, ook wat betreft ondergronden. Aan de andere kant zal niet elke kaart evenveel impact hebben. De af gebeelde kaart "palet" zal aan de gemiddelde burger niet besteed zijn vanwege het vernieuwende karakter van de legenda. Interessant zou zijn als achterhaald kon worden in hoeverre het eenvoudige en herkenbare kaartbeeld van stedenland sturend is geweest in de uiteindelijke keuze om dit model als uitgangspunt voor verdere planvorming te kiezen. "Onderzoek door ontwerp" De procesondersteunende rol van kaarten is hier vrijwel gelijk aan de voorgaande, alleen gaat het hier om de ontwikkeling van het vakgebied. Aange zien de doelgroep hier uit vakgenoten bestaat, kan het kaartbeeld complexer zijn, en de ondergrond daarmee ook. "Onderzoek voor ontwerp". Kaarten die in deze sfeer geproduceerd worden zijn sterk analytisch van karakter, ze beschrijven hoe een toestand is of doen een trendvoorspelling zoals de afgebeelde bodemdalingskaart. Ze vormen de input, de ondergrond voor kaarten in de andere drie kwadranten. Dit is met name het terrein waarop GIS sterk is. 4.4.2 Legenda en boodschap De tweede groep keuzen in het maken van een kaart behelst het karakter van de legenda en van de beleids- boodschap. Legenda-eenheden kunnen concreet zijn ("uitbreidings gebied bollenteelt") maar ook abstract ("behoud en herstel bestaande landschappelijke kwaliteit"). De beleidsboodschap kan eenduidig zijn ("dit gebied open houden") of ambigue ("zoekgebied voor water berging, niet het hele begrensde gebied zal aangewe zen worden"). Net als bij doel doelgroep ontstaan er vier werk sferen door deze uitersten met elkaar te kruisen (zie figuur 4.21): "Planologisch-juridisch" De boodschap is eenduidig en de legenda concreet, zoals op de afgebeelde bestemmingsplankaart voor het buitengebied van de gemeente Houten. De kaart vormt een rechtsgeldige afspraak tussen burger en bestuur, er mogen dus geen misverstanden ontstaan over de interpretatie van de kaart. De kaartondergrond speelt hierin een belangrijke rol omdat deze de topografische verankering levert. Ondergronden moeten dus precies en volledig zijn, en vaak op perceelsniveau informatie geven. "Tactisch-onderhandelend" De afzender van de kaart wil iets bereiken maar is bereid zijn doelstellingen (in de afgebeelde kaart van de Watervisie Vallei Eem: een ruimteclaim voor duurzaam waterbeheer) door onderhande- 49 de legenda van nederland (norm)^eenduidige boodschap»-(waarde) (analyserend)^ambigue boodschap (integrerend)

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 57