GIS Definitief plan Modelanalyse Schetsplan - overlappend 4.22 TaalTool en Tolerantie "Modelanalyse" Ook een mozaïek, maar minder precies. Gevolg van de stelregel dat de minst gedetailleerde gege vens de precisie van de uitkomst bepalen. Meta- modellen, zoals bijvoorbeeld de afgebeelde kaart met nitraatuitspoelingsgegevens, laten alleen inter pretatie van het gehele kaartbeeld toe. Een indivi duele gridcel heeft weliswaar een eenduidige legenda-aanduiding, maar het achterliggende rekenmodel geeft alleen een indicatieve uitkomst. De cirkel is hier rond: gedetailleerde basisinformatie en een complex rekenmodel en algoritme zijn nodig om een kaartbeeld te produceren dat als het ware de computer 'door de oogharen' laat kijken. Niet vergeten moet worden dat de interpretatie door de menselijke waarnemer wordt verricht, want in de RO blijft complexe patroonherkenning voorlopig het domein van het menselijk brein. Maar een goe de kaart helpt bij de overdracht van die patronen. "Schetsplan" Dit type ontwerp kent overlap om verschillende redenen. Ten eerste wordt de schets over de onder grond getekend; en naarmate het schetsontwerp 'vroeger' in het planvormingsproces is getekend, zullen beleidsuitspraken minder precies plaats gebonden zijn. Hier wordt een grote maattolerantie gecombineerd met overlappend getekende legen da's. Deze vaagheid reflecteerd dat veel onderdelen van het plan nog moeten uitkristalliseren tot een definitief plan. "Definitief plan" De maattolerantie hier bepaalt in hoeverre er uit werking nodig of gewenst is. Voor de hand ligt dat een plan op rijks-, landsdelig en regionaal niveau tot en met de besluitvorming een relatief grote maat tolerantie heeft; de meeste overlap van met name beleidseenheden zal er wel uitgefilterd moeten zijn. 4.5. Conclusies n.a.v. de kaartanalyses Welke conclusies kunnen - in het licht van de probleem stelling - getrokken worden uit de uitgevoerde kaart analyses? Om te beginnen dat 'harde', kwantitatief te onder bouwen conclusies ver buiten het bereik van het onderzoek liggen. Niet alleen het relatief beperkte aantal onderzochte kaarten, ook de deels subjectieve wijze van meten en de zeer grote spreiding van de resultaten maken elke poging tot een statistisch verant woorde analyse tot een lachertje. Dat is echter geen enkele reden om géén conclusies te trekken. De cartografie is per definitie ook een crea tieve wereld die zich voortdurend aan getalsmatige wetmatigheden weet te onttrekken. De kaartanalyses leveren dan wel veel bruikbaar materiaal op in de 'educatieve' en 'voorwaardelijke' sfeer. Ze verhelderen op welke wijze kaarten (en dus ook de kaartonder- gronden) een rol kunnen spelen in beleidsvoorberei- dende en besluitvormingsprocessen in de ruimtelijke ordening. In die zin bieden ze kaartenmakers nuttige handvatten voor afwegingen en keuzen, zonder direct te vervallen in strakke directieven. de legenda van nederland (inventarisatie) kleinere maattolerantie (plan) syntax is gericht^ op analyse: - uitsluitend - gebiedsdekkend - mozaïek syntax is gericht op plan: - niet dekkend (analyse) grotere maattolerantie (ontwerp)

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 59