Voorwoord In de ruimtelijke ordening zijn kaarten onmisbaar. Goede kaartondergronden voor beleidskaarten zijn dus ook onmisbaar. Op gemeentelijk en provinciaal niveau staan dank zij ondermeer de Topografische Dienst al sinds jaar en dag bruikbare en min of meer actuele ondergron den ter beschikking van de kaartenmaker. In het digitale tijdperk is hieraan ook de grootschalige basiskaart Nederland (GBKN) aan toegevoegd. Op het rijksniveau ontbreekt een dergelijke, algemeen geaccepteerde ondergrond echter en worden steeds weer nieuwe ondergronden geconcipieerd voor een breed scala aan studie- en beleidsnota's. Hoe fraai soms ook (zie bijvoorbeeld de ondergronden in de recente Vijfde Nota), het maakt de onderlinge verge lijkbaarheid en uitwisselbaarheid van nationale plannen niet eenvoudiger. Hoe komt dat nou? Is daarin geen verandering te brengen? Is een in bijna alle gevallen bruikbare ondergrond op landniveau overigens wel mogelijk, zinvol en haalbaar? Met deze nogal open vragen stuurde het DG Ruimte van het Ministerie van VROM Nieuwe Gracht op een cartografische en beleidsmatige zwerftocht. Een uiterst gevarieerde en leerzame tocht overigens die veel biedt over cartografie en beleidscontext, maar die geen eenduidig antwoord in de vorm van de 'carto grafische graal' oplevert. Of beter gezegd: niet op kan leveren. Want kaartondergronden moeten dienst baar zijn aan de beleidsboodschap. Goede kaart ondergronden zijn dus flexibel en aanpasbaar. En laten zich niet in strakke, uniforme regels persen. Dit boekje met CD is de weerslag van die zwerftocht en vormt de aanzet voor een 'nationale maar flexibele kaartondergrond voor Nederland'. Een kaartpakket dat niet alleen zijn diensten zal moeten bewijzen bij het maken van departementale beleidskaarten, maar ook een voor elke burger toegankelijke rijke bron van geografische informatie kan worden. Een 'nationale kaartondergrond' waarbij het gewoon moet worden dat iedereen hem er bij pakt bij activiteiten met een ruimtelijke component, of het nu een discussie over de Betuwelijn betreft of in het schoolonderwijs. Tenslotte maken wij de lezer er op attent dat alle bevindingen, adviezen en uitspraken in dit rapport voor rekening zijn van de auteurs en dus niet voor de volle 100% als formeel VROM-beleid opgevat kunnen worden. Wij wensen iedereen veel leesplezier en hopen dat onze bijdrage aan het 'kaartendebat' niet alleen verhelderend werkt, maar ook de cartografische praktijk op het hoogste planningsniveau van Neder land een stap verder brengt. Wim Keijsers Maarten Witberg Bureau Nieuwe Gracht de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 5