Hoofdstuk 5 - Vrijheid in gebondenheid. Aanbevelingen voor flexibel gereedschap 5.1 Discipline betrachten zonder creativiteit te smoren De enig juiste en altijd en overal bruikbare ondergrond op rijksniveau bestaat niet en is om uiteenlopende redenen ook niet mogelijk. Dit is een van de conclusies die te trekken valt uit het uitgevoerde kaartenonder- zoek. De plaats van kaart in zowel de (beleids)context als in de fase van het beleidsvoorbereidings- en het beleidspresentatieproces, is in hoge mate bepalend voor het soort ondergrond (met bijhorende legenda) waaraan op een gegeven moment en in bepaalde omstandigheden behoefte bestaat. Waarmee ook enigszins het probleem wordt geduid van het gebruik van de Witsen- en van de Vijfde Nota-kaart als alge mene ondergrond: mooie kaarten maar voor veel gevallen bevatten ze net teveel dit, of te weinig dat, ze zijn te vol of te leeg etc. Kortom, zelfs al zou het mogelijk zijn dé rijkskaartonder- grond te creëren, het zou eigenlijk niet eens wenselijk zijn. Aan een dergelijke rigide kaart is geen behoefte. De ondergrond dient zich te kunnen voegen naar het doel van de kaart, de fase in het beleidsproces en de aard van de over te dragen boodschap. Er dient dus iets gewijzigd te worden aan de oor spronkelijke probleemstelling. Het probleem is dus niet meer: teken een kaart die in 80% van de gevallen als ondergrond bruikbaar is. De oorspronkelijke probleemstelling wordt geherdefi nieerd als: ontwikkel een gereedschap dat in 80% van de gevallen op snelle en eenvoudige wijze de juiste ondergrond kan genereren. Dat wil zeggen een ondergrond die - zoals 'vroeger' met schets- of calquepapier over een topografische kaart - letterlijk als onderlegger gebruikt kan worden gedurende een ontwikkelingsproces en waarbij het de kaartenmaker uiteraard vrij staat deze ondergrond geheel of ge deeltelijk over te nemen of weg te laten in zijn tussen tijdse of uiteindelijk te presenteren beleidskaarten. De 'rijks'ondergrond als service voor de kaartenmaker op nationale en regionale schaal (d.w.z. voor de beleidsmedewerker die analyseert en ontwerpt). Zoals de topografische dienst en de cartografische diensten van grote gemeenten en provincies t.b.v. vele soorten beleidskaarten functioneren als een betrouwbaar 'servicebureau' voor groot- en midschalige kaartonder- gronden, zou op bovenregionaal en rijksniveau ook zo'n servicebureau van de grond kunnen komen. Het (niet verplichte maar uiterst gemakkelijke) gebruik van deze ondergronden en de creatieve en beleidsruimte die daarbovenop geboden wordt om toch eigen beleidskaarten te tekenen, zal de uitwisselbaarheid en de vergelijkbaarheid van dergelijke beleidskaarten aanzienlijk vergroten zonder daardoor ook de beleids- legenda rigide vast te leggen en zelfs met de keuze vrijheid de 'eigen' topografische legenda samen te stellen. Niet meer steeds het wiel opnieuw uitvinden, niet meer opnieuw het werk doen dat anderen ook al gedaan hebben, maar een servicebureau voor flexi bele, consistente en up to date ondergronden én een uitwisselingsplatform voor vele vormen van in kaarten vormgegeven geografische, analytische en beleids informatie. Op deze wijze wordt tegemoet gekomen aan het adagium 'beter goed gejat dan slecht ge maakt', zonder de kwade reuk die erbij hoort. En het komt de uitwisselbaarheid ook nog eens ten goede. Waaruit bestaat dit gereedschap dat nog ontwikkeld moet worden? Welke eisen worden gesteld aan de te leveren producten? Welke technische aspecten spelen een rol? Waaruit bestaat de legenda van de te genereren ondergronden en hoe flexibel is die? Hoe om te gaan met het verschalingsprobleem? Hoe wordt het een en ander organisatorisch aan de haak gestoken, wie is verantwoordelijk voor de kaart productie? Welke vervolgstappen zijn nodig voor het servicebureau de eerste ondergronden kan aan leveren? Deze en andere vragen komen de volgende paragrafen aan bod en worden - in ieder geval op hoofdlijnen - beantwoord. We proberen een reëel en illustratief beeld te schetsen hoe het nieuwe kaart- gereedschap zou kunnen gaan functioneren en wat het zou kunnen betekenen voor de vele soorten 54 de legenda van nederland Hereford kaart 1300

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 62