wel en is er niet eerder sprake van een verstedelijkte Noord- en een Zuidvleugel? Om met Denis Wood te spreken "The historian's problem is everybody's pro blem: our willingness to rely on the map is commen surate with our ability to suspend our disbelief in its veracity, but this amounts to a willingness to accept the map as an eye where the eye too no more than selectively brings into being a world that is socially constructed." (Zie overigens ook figuur 5.1.) Het is al moeilijk genoeg om de 'werkelijk bestaande wereld' (lees: de topografische werkelijkheid, d.w.z. de afbeelding van de fysieke verschijningsvorm) geloofwaardig in kaart te brengen. In een kaart die als ondergrond in zoveel mogelijk voorkomende gevallen bruikbaar moet zijn, moet vermeden worden dat de echte ondergrond 'vervuild' raakt met discuta bele 'social constructs'. Dit soort informatie - hoe nuttig, zinvol en noodzakelijk vaak ook om de beleidsbood- schap over te kunnen brengen - behoort tot het domein van op zijn minst de intermediaire laag of maakt onderdeel uit van de beleidslaag zelf. In de echte ondergrond hoort alleen een cartografisch en inhou delijk (d.w.z. de beleidsboodschap ondersteundende) verantwoorde selectie thuis van feitelijke topografische gegevenheden, met hoogstens een beperkt aantal algemeen aanvaarde 'social constructs' zoals lands grenzen. Een echte ondergrond is dus 'clean': de enige keuzen betreffen welke legenda-eenheden, welke schaal en welk detailleringsniveau gebruikt gaat worden om de over te brengen (beleids)boodschap zo helder moge lijk over te dragen aan de doelgroep. Een dergelijke schone ondergrond - in ons geval op landelijk en landsdelig niveau - is echter pas bruikbaar voor cartografen, beleidsambtenaren, ontwerpers, insprekers of scholieren, als tegelijkertijd ook in carto grafische vorm de informatie geboden wordt die de gebruiker nodig heeft om een vraag te interpreteren, onderzoek uit te voeren of een boodschap over te brengen. Informatie die zowel uit de (analytische) GIS-wereld als uit de (conceptuele) ontwerp-wereld afkomstig kan zijn. En een ondergrond waarop zowel in een GIS-omgeving als in de ontwerpwereld verder gewerkt kan worden. 56 Waar in hoofdstuk 3 - zij het in de zijlijn - al geconsta teerd is dat de topografische kaart in feite het inter mediair vormt tussen enerzijds GIS en anderzijds het vrije ontwerp, nemen wij deze positie voor het kunnen samenstellen van een geschikte ondergrond op lande lijk en landsdelig niveau opnieuw als uitgangspunt (zie figuur 5.2). In essentie stellen we voor een algemeen cartografisch gereedschap, d.w.z een eenvoudig toegankelijk com puterprogramma te ontwikkelen waarin de centrale plaats wordt ingenomen door een cleane, (vector- getekende) topografische kaart waarmee zowel in GIS-programma's als in vrije tekenprogramma's verder gewerkt kan worden en waarbij het mogelijk is bewer kingen en andere informatieve (kaart)lagen uit die twee omgevingen weer te importeren in dit cartogra fisch gereedschap. Er wordt niet naar gestreefd dé ondergrond te ontwerpen; de essentie is het maken van een zoveel mogelijk platform- en programma- onafhankelijke cartografisch gereedschap op lands delig niveau waar iedereen de informatie kan vinden zijn of haar meest geëigende kaart of kaartondergrond samen te stellen. Dus geen zwaar, complex en alles omvattend bestand, maar betrekkelijk lichte en (via internet) snel verstuurbare, gevectoriseerde, actuele, aan standaardcoördinaten gebonden, kleinschalige topografische ondergronden, die eenvoudig en pas send verbonden kunnen worden met andere cartogra fische bestanden. Kortom, het 'digitale rijkskaartpakket' zoals in het schema (figuur 5.3) is verbeeld. Futuristische, verre toekomstmuziek? Valt wel mee. Met internet en GML is dit nu in feite al mogelijk. Voor de uitwisseling van de TOP10NL bestanden van de topografische dienst via het internet is namelijk al gekozen voor de standaard taal GML (Geography Markup Language, een OpenGIS Standaard). Het grote voordeel van GML is dat zowel de inhoud als de structuur van de gegevens meegeleverd wordt. De structuur wordt via het internet door de bronhouder(s) bijgehouden, zodat dataconversieproblemen tot het verleden behoren. Deze platform- en programma- onafhankelijke computertaal, die wel op elk platform en in veel (grafische, maar ook tekst en andere) computerprogramma's binnengehaald en bewerkt de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 64