De nieuwe ondergrond moet een gat vullen in de (digitale) kaartenmarkt. In de groot- en midschalige ondergronden (de schalen van 1:500 tot 1:50.000) wordt de kaartenmaker al goed voorzien. Bij de klein schalige kaarten is (zeker digitaal) nog sprake van een leegte. Er is geen topografische standaard: de 1:250.000 van de Topografische Dienst Nederland (TDN) is teveel 'wegen'kaart, de 1:100.000 wordt (nog) niet vrijgegeven, de kaarten van de andere kaartenmakers (zoals ANWB, Falkplan en ROBAS) kunnen op deze schalen topografisch niet tippen aan die van de TDN en zijn ongeschikt voor GIS. Met de 1:100.000 heeft de Topografische Dienst een goed uitgangspunt in handen voor de ontwikkeling van de gedetailleerdste kaartondergrond op lands- delig niveau, en met de 1:250.000 een goede aanzet voor een te ontwikkelen 1:300.000 ondergrond. De 1:1miljoen zou hieruit weer afgeleid kunnen worden óf wordt ontleend aan de zeer recent door de TDN ontwikkelde digitale ondergrond (1:1000.000) in het kader van de (Euro)GlobalMap. Vooralsnog lijkt de Topografische Dienst - mede door de fraaie staat van dienst sinds 150 jaar - de geschikte leverancier van de regelmatig te actualiseren topo grafische ondergrond op minstens één en zo mogelijk drie schalen. Waarbij overigens de vraag rijst of de 1:100.000 als basiskaart moet dienen waaruit de 1:300.000 en vervolgens de 1:1miljoen conform zo strak mogelijke generalisatieregels zal worden ont wikkeld. Starten vanuit de 1:100.000 heeft als voor deel dat gebruik gemaakt wordt van een reeds be staand cartografisch digitaal bestand, dat perfect aansluit op gelijkschalige kaarten van buurlanden en dat zonder al te grote inspanningen geschikt gemaakt zou kunnen worden voor het 'digitale rijkspakket'. Mogelijk nadeel is dat deze kaart nog zeer gedetail leerd is, wat hem erg bewerkelijk maakt bij het actua liseren. Ook zal de neiging bestaan om zeer gede tailleerde GIS-bestanden en GIS-bewerkingen door import aan deze kaartschaal te koppelen. Bewerkelijk, kostbaar en tijdrovend allemaal. Het rijkskaartenpakket heeft juist tot doel op een structureel hoger niveau dan de standaard-GIS-toepassingen kaartanalyses te laten verrichten, te ontwerpen en analyse- en beleids- kaarten te laten produceren. 58 In de vervolgfase zal daarom de afweging gemaakt moeten worden of het zinnig is dat om redenen van eenvoud en doeltreffendheid de bestaande 100.000 nog een vereenvoudigingsslag ondergaat voor hij als basis gaat dienen voor het 'rijkskaartpakket' en de daaruit te ontwikkelen 'rijks-300' en rijks-miljoen'- ondergronden, of dat direct aangesloten kan worden op reeds bestaande bestanden op deze schalen. Dit zou een kaartenmaker ook dwingen zijn gegevens naar een strategisch/structureel niveau te tillen, waar door ook vergelijking en uitwisseling van geografisch gebonden informatie op dit fors gegeneraliseerde niveau kan plaatsvinden. Te vaak nog gebeurt het, dat in (boven)regionale studies de hagelschoten van niet geaggregeerde lokale gegevens opduiken. In dit rapport wordt op dit soort vragen nog geen definitief antwoord gegeven. In het vervolg van het project zal, rekening houdend met beschikbaar mate riaal, de technische mogelijkheden en de eisen t.a.v. vereist detail en de omvang van programma en bestan den, deze vraag wel snel beantwoord moeten worden. Laten we eens proberen stapsgewijze na te gaan aan welke eisen een dergelijke 'tekentool' verder zou moe ten voldoen in relatie tot wat gewenst is en wat er mee mogelijk is. Het gaat nu vanzelfsprekend nog om een eerste inschatting van de (on)mogelijkheden van het nieuwe programma (het pakket 'rijkskaartonder- grond'), van de bruikbaarheid en van de inspanningen die gemoeid zijn bij de ontwikkeling- en het bijhouden ervan. Al eerder aan de orde geweest: GIS-aanpak versus 'vrij ontwerpen'. Beide benaderingen hebben sterke en zwakke punten en kunnen de voorkeur verdienen bij het maken van kaarten, afhankelijk van doel en plek in het beleidsvoorbereidingsproces. Daarom: combineer de kracht van beide in hetzelfde Rijks kaartpakket. Dit door ervoor te zorgen dat de te leveren topografische ondergronden voor beide werk-wijzen geschikt zijn. Dus ook de 'rijkskaart- ondergrond' wordt een objectgericht topografisch bestand in drie schalen dat in beide soorten teken pakketten bruikbaar is. In wezen hoeven de beide soorten programma's geen onderdeel uit te maken van het 'Rijkskaartpakket' zolang de kaartbestanden de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 66