dergelijke schaal. Zeker bij 1:1mln is in feite geen sprake meer van GIS-analyses, hoogstens weergave van bijvoorbeeld fors geaggregeerde geografische en hydrologische gegevens, waarbij precieze opper vlakten en begrenzingen er niet meer toe doen. Vermoed wordt dat veel informatie op deze schaal zinvoller als vectorbeeld kunnen worden weergege ven dan vanuit een GIS-database berekend.... Een verplichting (dat is dan ook bijna de enige) bij gebruik van het rijkskaartenpakket is openbaarheid van het kaartresultaat (niet van de onderliggende gegevens of rekenmethodieken). De reden is dat de eindbeelden uitwisselbaar c.q. terugleverbaar moeten zijn. De kracht van het rijkskaartpakket is niet alleen gelegen in het feit dat snel flexibele ondergronden leverbaar zijn maar ook dat aan deze ondergronden een in de tijd uitdijend cartogra fische bestand wordt gekoppeld van beleidsmatig en cartografisch relevante informatie. De koppeling is direct, d.w.z. dat na opname in het basisbestand iedereen de betreffende informatie als zinvolle aan/uitklikbare infolaag kan binnenhalen, zoals waterhuishouding, EHS, reliëf etc. Ook is denkbaar dat via hyperlinks dergelijke bestanden elders op gehaald kunnen worden. Dus: gebruik maken van dit gereedschap betekent ook de verplichting om in ieder geval het cartogra fische eindbeeld weer ter beschikking te stellen. De Nieuwe Kaart van Nederland is onlangs een activiteit van het ministerie van VROM geworden. Ook deze activiteit heeft een groot belang bij een gestandaardiseerde kleinschalige ondergrond voor het bijhouden van toekomstige ruimtelijke ontwikke lingen en - andersom geredeneerd - gebruikers van het rijkskaartpakket zullen zeer veel waarde hechten aan up to date informatie over geplande en voor ziene ruimtelijke ontwikkelingen. Aan elke (toegevoegde) informatieve (beleids- of gegevens)laag zal altijd de datum van de gebruikte ondergrond, de datum van de gebruikte gegevens, de datum van de laagbewerking en de adresgege vens van de maker gekoppeld moeten worden. Duidelijkheid over de bron dus. De beheerders van het rijkskaartpakket zijn alleen verantwoordelijk voor de kwaliteit van de ondergronden. De kwaliteits- Van TOP10vector naar TOP10NL 61 de legenda van nederland TOP10vector een midschalig en landsdekkend topografisch bestand geproduceerd door de Topografische Dienst Neder land (bestaand). TOP10NL een objectgericht midschalig en landsdekkend topografisch bestand afgeleid van de huidige TOP10vector (in ontwikkeling). De Topografische Dienst Nederland werkt momenteel aan de overgang van de 'oude' generatie digitale vectorkaarten naar nieuwe kaarten, die optimaal aan GIS gekoppeld kunnen worden. De huidige Top10 vector (waarvan afgeleid de TOP50vector en TOP250vector, TOP10weg en TOP50weg) is aan te leveren in verschillende bestandformaten (NEN1878, SUF, DGN- formaat, DXF, Arc/Info en DIGEST), maar het streven met de nieuwe TOP10NL is gericht op uniformering conform reeds bestaande versie NEN1878 (een eenduidig Nederlands formaat voor uitwisseling van ruimtelijke gegevens). Dit wordt een formaat dat de topografische dienst als standaard uitwisseling hanteert. Structuur en codering van de vector bestanden blijven volledig intact. Verschillende bestands- formaten en verschillend werkende GIS-programma's zorgen nu nog voor grote tot onoverkomelijke uitwisselingsproble men, zowel op het geometrische vlak als bij de data (de toe gekende attributen). Met de nieuwe TOP10NL kan dit volgens de TDN verleden tijd worden. Samen met de gebruikers, de universiteiten van Delft, Wage- ningen en het ITC te Enschede heeft de Topografische Dienst een nieuwe vectorstructuur ontwikkeld voor de topografische kaarten van Nederland. De TOP10NL is gebaseerd op object- gerichte topografische bestanden, die zorgen voor een betere ondersteuning van GIS toepassingen. De nieuwe structuur wordt onder meer gekenmerkt door unieke ID's, change- only detectie, naadloze database, meervoudige representatie en koppelbaarheid met ander geo-bestanden, kortom betrouwbaar maar flexibel. Voor de uitwisseling en opslag van de gegevens wordt aangesloten bij de internationale ontwikkelingen van het OpenGIS Consortium (OGC). Ook koppeling met andere nationale (thematische) databases wordt van essentieel belang. Voor de uitwisseling van de TOP10NL bestanden via het internet is gekozen voor de standaard taal GML (Geography Markup Language). Het grote voordeel van GML is dat zowel de inhoud als de structuur van de gegevens meegeleverd wordt. De structuur wordt via het internet door de bron- houder(s) bijgehouden, zodat dataconversie problemen tot het verleden behoren. Om de uitkomsten van het onderzoek naar de nieuwe structuur onder de aandacht te brengen van een grotere groep TOP10- vector gebruikers, (potentiële) afnemers en geïnteresseerden, is een demonstratie CD-rom met website samengesteld. Belangstellenden kunnen de prototypes inzien en becommen tariëren. (http://kartoweb.itc.nl/top10nl/index2.htm) Het nieuwe ontwerp gegevensmodel en de vervaardigde prototypes vormen nog maar een deel van het gehele traject dat doorlopen moet worden om tot een geheel vernieuwde en operationele database te komen voor alle bestaande TOP- vector bestanden. Naar verwachting zal het vernieuwde product in 2005 op de markt komen.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 69