legenda en detail 1:100.000 legenda en detail 1:300.000 legenda en detail 1:1.000.000 5.6 drie schalen door hetzelfde venster voor de onderhoudskosten, waarbij het maar de vraag is of de hoogte van de bijdrage direct ge koppeld wordt aan de mate van het gebruik. Voor een soepele introductie en een ruim gebruik lijkt het beter dat departementen en bedrijfsleven recht streeks de ontwikkeling en in ieder geval ook de aanloopfase van het rijkskaartpakket (vergelijk ook de Nieuwe Kaart van Nederland) financieren. 5.3 Presentatie standaard- of referentie legenda; voorbeelden. In deze paragraaf wordt een beeld geschetst welke legenda-eenheden zinvol in een basisondergrond opgenomen kunnen worden, hoe de keuze voor een kaartvenster en de verschaling hierop ingrijpt en hoe flexibiliteit geboden kan worden. Niet zozeer de technische uitleg maar de visualisatie van hoe het digitale 'rijkskaartpakket' er uit gaat zien en hoe het gebruikt kan worden, speelt de hoofdrol in deze paragraaf en op de bijgeleverde CD. 5.3.1 De legenda-opbouw In hoofdstuk 3 is in een schema gepresenteerd welke legenda-onderdelen (en ook tot op welke detail) gere lateerd kunnen worden aan de gebruikte kaartschaal. Hier is dit schema opnieuw opgenomen en aangepast (figuur 5.5). Er wordt gefocussed op de nationale kaartschaal met een schaalbereik van 1: 200.000 tot ruim 1:2miljoen. Het schaalbereik dat ongeveer ook met het rijkskaartpakket wordt beoogd. Het aantal aparte legenda-eenheden voor een louter topografische ondergrond loopt dan uiteen van pak weg 4 tot 22 stuks, afhankelijk van de gekozen schaal en het gewenste detail. Voor de allersimpelste onder grond, nodig voor sommige soorten beleidskaarten, is de scheiding water en land (met de grootste rivieren) vereist en lijkt een eenvoudige topografische aandui ding van de stedelijke gebieden en van de hoofdinfra structuur eigenlijk ook onvermijdelijk. Dat zijn de 4 basiseenheden. Rond de schaal 1:200.000 (en eigen lijk daar nog net onder) kunnen voor een overzichtelijk kaartbeeld een viertal stedelijke legenda-eenheden gebruikt worden, 4 a 5 'groene' legenda's, 4 infra structurele, een viertal waterlegenda's en een beperkt aantal geofysische legenda-eenheden. Indien gewenst kan een spoorlijn nog uitgesplitst worden naar een 'gewone' raillijn, de HSL en de Betuwelijn, maar topo grafisch is dat onderscheid - zeker op deze schaal- in feite irrelevant. Waarmee met ruim 20 legenda eenheden ook de 1:100.000 kaart van een verant woorde topografische ondergrond voorzien kan wor den, die per definitie wel met een beduidend groter detail weergegeven kan worden dan bij 1:2miljoen. In dat laatste geval zijn - zoals zal blijken - alleen de 63 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 71