geboden kunnen worden voor het samenstellen van een specifieke ondergrond. Voor een ervaren compu terkaartenmaker gesneden koek maar voor de gemid delde kaartentekenaar veel te ingewikkeld. Vandaar dat een vereenvoudigde versie, waarin slechts een beperkt aantal lagen wordt aangeboden, de standaard zou moeten zijn voor de aan te leveren ondergronden. (zie figuur 5.8). De gebruiker kan kiezen uit een paar combinatiemogelijkheden van legendagroepen en heeft daarmee voor een onder grond 1:300.000 een aantal basismogelijkheden. In dit geval is in de kaartuitsnede van het Noordzee- kanaalgebied de weggedrukte ondergrond aangezet, slechts bestaande uit 2 lagen. Wil men een kleurrijke ondergrond dan worden deze twee lagen weggeklikt en worden de topografische lagen naar believen aan gezet: in ieder geval 'randlijn' en ondergrond voor een kale contour van het land en vervolgens kunnen ook de lagen infrastructuur'stedelijk' en 'topo blauwgroen' worden aangeklikt. Wil men echter de nadruk op alleen infrastructuur dan kan alleen deze laag worden aangeklikt in combinatie met de weg gedrukte ondergrond. In dit voorbeeld zijn ook nog enkele informatieve lagen meegeleverd. Zo is er de laag 'reliëf' die voor deze schaal adequate maaiveld hoogten bevat, de laag 'geomorfologisch' en de laag die de verschillende groene beleidscategorieën waaronder de EHS bevat. Simpel in opzet en eenvoudig te bedienen met toch een betrekkelijk grote variëteit aan mogelijkheden voor het creëren van eigen ondergronden. Een dergelijke opzet zou ook gevolgd kunnen worden voor de 'Rijks-100' en de 'Rijks-miljoen'. De uitwerking in drie ondergronden. De volgende serie kaarten geeft een beeld (uiteraard voor een kaartuitsnede) wat de mogelijkheden zouden kunnen zijn bij het ontwikkelen en het gebruik van de drie ondergronden t.b.v. het rijkskaartpakket. Daarbij zijn tevens de voor elk kaartbeeld relevante legenda's afgedrukt, waardoor niet alleen een indruk geboden wordt van het aantal legenda-eenheden maar ook van de korrel, d.w.z. het detailleringsniveau. Tevens kan vergeleken worden op welke wijze de twee schaalsprongen in het 'rijkspakket' doorwerken in kaartvenster, legenda-aantal en in korrel. Om te beginnen de 100.000-serie, waarvoor een kaartuitsnede voor Rijnmond als voorbeeld is genomen. Als eerste de 'kale kaart' (fig. 5.9). Uiteraard kan hij nog kaler maar dan verliest de gekozen schaal wel zijn topografische ratio. Een beperkt aantal legenda eenheden maar van voldoende detail om bijvoorbeeld stank- en geluidcontouren in te tekenen. Op deze schaal is het zinvol om in ieder geval onderscheid te maken naar haventerrein en overig bedrijventerrein. De volgende kaart (fig. 5.10) heet terecht 'vol' en bevat alle op deze schaal relevante topografische informatie voor het Rijnmondgebied en omstreken in de huidige situatie. Zelfs zonder de zeediepten is het aantal legenda-eenheden verdubbeld t.o.v. de kale kaart. 66 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 74