heid van beleidskaarten is namelijk een van de drijf veren achter dit project. De consequentie is dan dat als dit project een vervolg krijgt, het zo spoedig mogelijk een interdepartementaal project moet worden. Dat heeft ook een andere reden: de opdracht in het vervolgtraject is namelijk het ver kennen van de wensen en technische (onmogelijk heden resulterend in een programma van eisen, het opzetten van een ontwikkelingsprogramma en vervol gens (laten) uitvoeren van dat programma. Binnen afzienbare termijn moet dit leiden tot de plechtige opening van een internetsite met de eerste digitale ondergronden. De vervolgopdracht behelst dus een cartografische taak en geen beleidstaak. Daarom moet de verdere uitwerking niet te strak met één departement of directoraat verbonden zijn, en moet voorkomen worden dat het de speelbal wordt van inter- en intradepartementaal touwtrekken. Dus liever géén nieuwe, volgetuigde interdepartementale projectgroep met veel vergaderen, veel uitbesteden en veel achterbannen raadplegen, maar een snelle start vanuit bestaande kaders. Juist een relatief onafhankelijk positie t.o.v. de potentiële opdrachtgevers, financiers en afnemers is vereist om het project te laten slagen en te voorkomen dat de opstelsom van afzonderlijke wensen tot een moloch zal leiden. Vandaar de gedachte van een overkoepelend en relatief onafhankelijk servicebureau voor nationale kaartondergronden, het SBNK (figuur 5.24). Het klinkt zwaarder dan het is gezien de paar mensen die de dienst in de voorbereidings- en de uitvoeringsfase zullen bemannen, maar de naam maakt het doel van het project en de onafhankelijke positie van het servicebureau wel duidelijk. Vereist zijn een eenmalig startkapitaal, jaarlijkse bijdragen en zo mogelijk ook langdurige steun uit het bedrijfsleven. Daarnaast een heldere, aan een beperkte tijdsperiode gebonden opdracht. Verder een kleine technische begeleidings groep vanuit betrokken departementen om de kwaliteit van de voortgang te beoordelen en eenmaal paar jaar een rapportage met presentatie aan de koppen van de betrokken diensten. Veronderstel nu eens dat inderdaad een SBNK in 2006 het eerste product op de markt brengt. Wat kan, mag en moet er dan in relatie tot de departe menten, de provincies en eventuele andere afnemers en gebruikers gebeuren en geregeld worden? Eigenlijk niets. De kaart(ondergrond)en van het SBNK treden niet in de plaats van de departementale kaartenmakerij. Het SBNK vervangt absoluut niet de bestaande teken kamers. De dienst kan geen opdrachten krijgen tot het maken van beleidskaarten of het verrichten van kaartgebonden analyses. Het SBNK heeft maar één taak: het leveren en bijhouden van flexibele en bruik bare nationale ondergronden op drie schalen en het verzamelen, geschiktheid beoordelen, zonodig bijwerken en vervolgens als extra cartografische laag uitgeven van veelsoortige ruimtelijke informatie op die drie schalen, van opnieuw bijgestelde nationale landschapsbeleidscategorieën tot waterhuishouding of voortgang van de realisering van de EHS. De informatie wordt niet zelfstandig verzameld door het SBNK maar is afkomstig van 'retourzendingen' door de afnemers, soms na dringend verzoek. Elke depar tementale kaart blijft een verantwoordelijkheid van het departement en wordt dan ook door het departe ment gemaakt. Er komen vanuit het servicebureau géén aanwijzingen hoe in de toekomst de legenda voor de ondergrond van de landelijke en landsdelige beleidskaarten gemaakt moeten worden, laat staan voor beleidslegenda's. Een betere afstemming en integratie van de verschillende beleidslegenda's (een belangrijke wens uit het DURP-project) is een uiterst legitieme wens, maar geen taak voor het SBNK. Overleg en afstemming over dit soort zaken horen thuis in andere kaders. De keuzen m.b.t. noodzakelijke afstemming van de presentatie van de beleidslaag, de intermediaire laag en de ondergrond is en blijft een eigen verantwoordelijkheid. Het SBNK is dus louter een servicebureau voor carto grafische ondergronden en ander zinvolle cartografi sche informatie op regionaal en bovenregionaal niveau. Goede kwaliteit en up to date. Met een kwali teitsgarantie van het te leveren materiaal. En zo flexibel mogelijk. 80 de legenda van nederland

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 88