De legenda-inhoud is geïnventariseerd door van elke kaart, per legenda-eenheid te bepalen: of het een beleidsuitspraak betreft, of het tot de intermediaire laag behoort, of tot de ondergrond Wat het karakter van de uitspraak is: functioneel (bijvoorbeeld "woongebied"), analytisch (zoals "geleding en bevolking: gebie den binnen de stedelijke invloedssfeer" in de SLSG), fysisch-geografisch (zoals "Grondslag voor het POP: kwelgebied" in het POP Drente) normatief (zoals "te ontwikkelen of te versterken verbindingszones" in het SGR). Deze inventarisatie geeft per kaart een aardige, samenvattende beschrijving van de omvang en inhoud van de legenda-eenheden voor elke laag. Uit een sommatie van alle kaarten zijn meer algemene con clusies te trekken. In de tabel 1 is de totale score van alle legenda eenheden van alle kaarten gegeven, uitgesplitst naar deze categorieën: tabel 1 Beleid Intermed. Ondergrond Totaal Opvallend is dat verreweg het grootste deel van de legenda-eenheden functioneel van karakter is, en dat de verdeling van legenda-eenheden over de drie 'lagen' ongeveer b:i:o=3:1:2. Het aandeel analytische en fysisch-geografische legenda-eenheden is zeer laag naar verhouding. Overigens wordt het beeld enigszins vertekend omdat in de inventarisatie een topografische kaart is meegenomen met ruim 90 legenda-eenheden. Het is practisch onmogelijk gebleken om de legenda eenheden op grond van hun renvooi alléén eenduidig in te verdelen in deze categorieën. Is een "stadsgewest" nu een functionele of een analystische aanduiding? En in de ene kaart is een "hoofdtransportas" duidelijk onderdeel van het beleid, in een andere kaart is een "hoofdverbinding weg" weliswaar een normatieve aanduiding, maar veel beleidslading is er niet in te ontdekken. Door de kaarten heen is ook het woord gebruik niet consistent. In de hiernaast staande tabel 2 wordt hiervan een aantal voorbeelden gegeven. tabel 2 Beleid Intermed. Ondergrond Totaal 88 de legenda van nederland Normatief I Functioneel I Analytisch I Fysisch- III Geografisch 67 29 0 96 217 61 187 465 3 21 2 26 2 0 16 8 Totaal 289 205 605 "natte natuur" multifunctioneel, sterking identiteit van de landschaps typen: droog makerijen" niet aanwezig "stedelijk gebied" "500 inwoners" "dynamische 205 "gemeentegrens" kustvlakte "station" en duinen" "bosgebied" 96 465 26 18 605 1 Normatief Functioneel Analytisch Fysisch- Totaal Totaal Geografisch "intensiveren" "hoofd "grote land- "kustfundament" 289 "ontwikkelen" transportas" schappelijke "blauwe zone" "belangrijk" "subcentrum" eenheid" "versterken" "knooppunt" "lagere gebieden "bestaande open niet aanwezig 111 "GHS natuur: ruimten" grotere een- ecologische "nationale heden" verbindingszone" ruimtelijke "behoud en ver- "munitiecomplex" hoofdstructuur"

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 96