taak van enkelen. Maar wel is de dienst in al zijn geledingen voort durend belast met de regelmatige verdichting van het puntennet, men denke aan de grondslagen, die nodig zijn voor de opmeting en kaartering van inpolderingen, hermetingen, ruilverkavelingen en grensregelingen tussen Staat en particulier langs rivieren, meren en Waddenzee. Wat betreft de detailmetingen onderscheiden zich de werkzaam heden van het kadaster van die van de meeste andere landmeetkun dige diensten, doordat bij de eerste dienst de kadastrale grenzen betrokken zijn, terwijl de laatste tot taak hebben de zichbare terrein- voorwerpen in kaart te brengen. Voor de kadastrale metingen dient dus steeds geput te worden uit archieven, om de ligging van de perceelsgrenzen en de vorm en oppervlakte van de percelen te kunnen vaststellen. Om zich enigszins een inzicht te verwerven van de leeftijd van het kadastrale archief, dienen de volgende gegevens. Het gehele land is gekadastreerd op ongeveer 22000 plans: Van het gebied van Nederland is 5,2%, met een oppervlakte van 176.000 ha, hermeten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting en 7,7%, met een oppervlakte van 260.700 ha, in een ouder stelsel, ter wijl van 87,1% nog de bij de opmaking van het kadaster in gebruik gestelde kadastrale kaarten dienst doen. Voorts zijn alle meetresul taten (veldwerken) van de sedert de oprichting van het kadaster plaats gehad hebbende veranderingen in de kadastrale grenzen en bebouwing bewaard. Zij vormen het archief, dat regelmatig uitkomst moet verschaffen bij de vaststelling van de begrenzingen. Hier ligt wel het zwaartepunt van het werk van de landmeter van het kadaster en voor een goede vervulling van deze taak is grondige kennis van historie en opbouw van het kadaster nodig, naast een gedegen kennis van de wetten en besluiten, die op het rechtsverkeer van onroerend goed betrekking hebben. Dat steeds gelet moet wor den op het goede verband in het archief, op de reconstructiemoge lijkheid van de metingen spreekt wel vanzelf. De zorgvuldige interpretatie van de gegevens van het archief is dan ook een integrerend deel van de taak van de kadastrale dienst.

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 16