25.000 ha tot rust gekomen stedelijke bebouwing en ongeveer 20.000 ha terreinen, welke in de eerstvolgende 15 jaren voor stadsuitbrei ding bestemd zijn. De hermeting van deze 20.000 ha betekent het vervaardigen van ongeveer 600 nieuwe kaarten op schaal 1 a 1000. Enige cijfers betreffende de stand van de ruilverkaveling om streeks 1 Januari 1950 tonen de omvang van de bemoeienis van het kadaster met de ruilverkaveling. Behalve de herverkaveling van Wal- cheren (15000 ha) waren op die datum in uitvoering 45 objecten met een oppervlakte van 53.000 ha. Sedert de voorafgaande 25 jaren wa ren tot stand gekomen 67 blokken met een oppervlakte van 43.000 ha. Aangevraagd en in voorbereiding, maar nog niet gestemd waren 219 objecten ter grootte van 222.000 ha. Van de kadastrale dienst wordt verwacht, dat hij per jaar ongeveer 20.000 ha gereed zal ma ken. Aangezien de behandeling van een ruilverkaveling gemiddeld 4 a 5 jaar vordert zullen dus weldra 80.000 a 90.000 ha op de ruil- verkavelingshureaux in bewerking zijn. Niet onvermeld moet nog blijven de goed ingerichte opleidings school voor tekenaar van het kadaster te 's-Gravenhage en de mo derne reproductiedienst in Amsterdam. Het kadaster bewaart in zijn archieven de gegevens omtrent de ligging en de omschrijving van het onroerend goed, waarin een zeer belangrijk deel van het volksvermogen is geïnvesteerd en dat in steeds groeiende mate als onderpand dient voor credieten, welke in de volkshuishouding zo'n belangrijke rol vervullen. De tegenwoordige en toekomstige rechthebbenden op onroerend goed en de hypothe caire schuldeisers stellen een vrijwel onbegrensd vertrouwen in de kadastrale administratie, waartoe de landmeetkundige dienst de on misbare gegevens verstrekt. Het is daarom plicht om de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid van de kadastrale gegevens tot hoge graad op te voeren. Deze taak heeft de liefde van de ambtenaren van dit dienstvak en opvallend is dat deze liefde en toewijding voor het werk met het ouder worden nog schijnt toe te nemen. 19

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 18