opleiding en verzorging aan boord kende zij hem voor het eerste jaar een loon van 3 pond sterling toe. De jonge geodetisch ingenieur moge zich als adjunct-landmeter enigermate als een jongmaatje voe len, juist blijft het, dat hij de rangen van onder af doorloopt, zij het dan niet van de alleronderste trede; dit geldt trouwens voor een ander dienstvak eveneens. Volgens de regeling die thans geldt, wordt de adjunct-landmeter na 2 jaren, als hij in die tussentijd het vakexamen bedoeld in art. 132b van het Ambtenarenbesluit Belastingdienst met goed gevolg heeft afgelegd, benoemd tot landmeter van het kadaster. Het kadaster, als zijnde middel tot verzekering van de rechten op de grond, tot een juiste heffing van belastingen op de grond en tot verschaffing van nauwkeurige landmeetkundige en cartografische gegevens aan overheidsdiensten en aan particulieren voor een eco nomisch gebruik van de grond, heeft tot taak van de indeling van het grondgebied des Rijks een juiste afbeelding te geven op de kada strale kaarten en een juiste beschrijving in de registers. De landmeetkundige dienst is de technisch-administratieve kant van het kadaster. Hierbij wisselen de terreinwerkzaamheden en de kantoorarbeid elkaar af, het gehele jaar door. Geproduceerd worden in de eerste plaats de veldwerken. Dit zijn de schetsen van de terrein- opnemingen, zij bevatten de mathematische vastlegging van de nieu we grenzen (waarvan de ligging op het terrein werd getoetst aan de omschrijving in de akte en aan de aanwijzing van partijen) en zij bevatten de gegevens voor de nieuwe tenaamstellingen. Geproduceerd worden vervolgens de kadastrale kaarten, waarop de percelen nauw keurig op schaal zijn voorgesteld. Geproduceerd worden ten slotte de staten no 75, dit zijn de bescheiden welke nodig zijn voor de zui ver administratieve kant van het kadaster, de kadastraal-hypothe- caire boekhouding. Deze boekhouding wordt gehouden op de grondeigendom, en des- zelfs beperkingen in de vorm van hypotheek en erfdienstbaarheid. Zij bestaat, zoals de naam reeds aangeeft, uit twee onderdelen, de 21

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 20