22 kadastrale- en de hypothecaire boekhouding, ten dele zijn deze beide echter samengesmolten. Als zijnde van belang niet alleen voor de fiscus, maar ook uit een oogpunt van historie van het kadaster, zij hier vermeld, dat men in de kadastrale legger vindt de namen van de belastingplichtigen voor de grondbelasting en bij elk perceel de belastbare opbrengst onge bouwd en gebouwd. De belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen is het product van de oppervlakte van het perceel en de geschatte pachtwaarde per ha. In de legger worden voor eenzelfde eigenaar, of bij gemeenschappelijke eigendom voor eenzelfde groep van eigenaren, de belastbare opbrengsten gesommeerd. Bij de instelling die wij kadaster noemen is de kadastraal-hypothe- caire boekhouding zeer belangrijk, doch zonder het andere deel van het kadaster, de landmeetkundige dienst, zou zij niets zijn. Immers zij is opgebouwd uit twee elementen: het kadastrale perceel (het ob ject) en de naam van de rechthebbende (het subject)Zowel de ob jecten als de subjecten veranderen, maar de subjecten vertonen meer mutaties dan de objecten. Vandaar dat men het perceel nog eniger mate kan beschouwen als „der ruhende Pol in der Erscheinungen Flucht". Vandaar dat de boekhouding, zowel de kadastrale als de hypothecaire, in de eerste plaats is opgebouwd op het kadastrale perceel. Dit prachtige identificatiemiddel voor het onroerende goed waarvan bij akte de eigendom wordt overgedragen of dat met hypo theek wordt bezwaard, wordt gevormd aan het bureau van de land meetkundige dienst en wel door de landmeter van het kadaster. Hij is de Rijksambtenaar bedoeld in art. 9 der Wet op de grond belasting, aan wie de metingen, nodig voor de uitvoering dier Wet, zijn opgedragen. Hij is het, die volgens de dienstvoorschriften de aanwijzingen van partijen omtrent de ligging der nieuwe grenzen op het terrein in ontvangst neemt, en die op verzoek van belang hebbenden verloren gegane kadastrale grenzen op het terrein uitzet. Hij beeft een chef boven zich (namelijk het hoofd van het bureau, en voor het geval hij zelf hoofd van het bureau is, de ingenieur verificateur) hij heeft middelbaar en lager personeel onder zich; te velde kan hij worden geassisteerd door een landmeetkundig amb-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 21