23 tenaar A, ten kantore door personeel van het tekenbureau. In het organisme van het kadaster is hij de ruggegraat. Zijn werk wordt onderscheiden in de uitvoering van gewone dienst en van bijzondere opdrachten. Onder de gewone dienst vallen de z.g. akte-posten, voortvloeiende uit overdracht van gedeeltelijke percelen, en de z.g. controleurs- posten, afkomstig van de controle der grondbelasting; beide soorten van posten vereisen opmeting voor de bijhouding van het kadaster; verder splitsingen voor verkoop en grensuitzettingen aangevraagd door particulieren. De bijzondere opdrachten omvatten vaak her metingen van gebieden waar stadsuitbreiding plaats heeft, of van ingepolderde gebieden. Aldus doet hij werk van kleine en van grote omvang; bij het ene zowel als het andere krijgt hij interessante problemen op te lossen. Zijn brede opleiding komt hem daarbij te pas. Behalve met ambte naren, met hoofden van andere technische diensten en met notaris sen komt hij in aanraking met „het publiek", mensen van zeer ver schillende levensomstandigheden, landbouwers, industriëlen, mid denstanders, arbeiders. De grote verscheidenheid der gevallen biedt hem gelegenheid zich te vormen tot all-round vakman. Hij kan zich specialiseren door op een zeker tijdstip over te gaan van het bureau van de landmeetkundige dienst naar een bureau van de ruilverkavelingsdienst, van de dienst voor buitengewoon land meetkundig werk of van de bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeks meting. Het tijdstip voor die eventuele overgang moet niet te vroeg vallen, laten wij zeggen niet eerder dan na drie of vier jaren. Nadat hij een aantal jaren dienst heeft gedaan, waardoor hij ge acht kan worden de landmeetkundige techniek te hebben leren beheersen en de ambtelijke voorschriften accuraat te hebben leren toepassen, volgt (tenzij minder goed gedrag, onvoldoende geschikt heid of te geringe prestatie dit zou beletten) zijn benoeming tot landmeter 1ste klasse van het kadaster. Hij voelt zich dan meester over het werk en is dan de deskundige bij uitnemendheid.

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 22