De Geodetisch Ingenieur en de Ruilverkaveling door J. JGorter, Ingenieur-Verificateur van het Kadaster. Hoofd van de Ruilverkavelingsdienst. Artikel 2 der Ruilverkavelingswet bepaalt, dat ruilverkaveling ge schiedt ter bevordering van land-, tuin-, bosbouw, veehouderij of vervening. Door deze doelstelling zijn de mogelijkheden om ruilver kaveling toe te passen dus begrensd, wat echter niet wegneemt dat de uitvoering, doordat steeds tegelijkertijd zovele andere vraagstuk ken tot oplossing gebracht moeten worden, van een veel wijdere strekking is. Ruilverkaveling is niet slechts een eenvoudige samenvoeging, vormverbetering en ruiling van percelen om tot een meer rationeel landbouwkundig gebruik van de grond te komen, maar gaat bijna altijd gepaard met een sterke wijziging van het terrein door de aan leg van een doelmatig net van wegen en waterlopen, dat nodig is om de meest ideale perceelsindeling te kunnen bewerkstelligen. Het gaat er daarbij zowel om, elk perceel aan een weg te doen belenden en van een goede waterafvoer c.q. toevoer te voorzien, als om de mogelijk heid, dat de verdere ontwikkeling van de streek ook na de ruilver kaveling in de gewenste richting zal voortschrijden. Wij kunnen hierbij bijv. behalve aan verbetering van bestaande bedrijven, denken aan de ontwikkeling van de landbouw in een an dere richting, aan de noodzakelijkheid van stichting van nieuwe be drijven, soms zelfs van nieuwe dorpskernen. Het kan zijn, dat tege lijk met de ruilverkaveling uitbreidingsplannen hun juiste uitvoe- 25

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 24