26 ring, zowel van stedelijk als agrarisch standpunt bezien, kunnen krijgen. Of wel, in samenhang met de ruilverkaveling is het mogelijk aan ontworpen verkeerswegen het meest juiste tracé te geven. In vele gevallen moet aandacht worden besteed aan natuur- en landschapsbescherming en bijna altijd aan landschapsverzorging. Dit kan in belangrijke mate de wijze, waarop de ruilverkaveling uitge voerd zal worden, beïnvloeden. Uit deze enkele voorbeelden moge reeds voldoende blijken, dat een ruilverkaveling vele aspecten kan vertonen en meer is dan alleen een landbouwkundige en cultuurtechnische maatregel. Met haar uitvoe ring betreden we tevens het terrein van de planologie, in uitgebreide zin. Voor het welslagen van een ruilverkaveling heeft de plaatselijke commissie, die ingevolge de wet met de uitvoering wordt belast, dan ook behalve de algemene leiding van de centrale commissie de voor lichting en hulp van deskundigen op verschillend gebied nodig. Al worden haar leden met de meeste zorg gekozen, zodat de belangheb benden hij de ruilverkaveling zich in haar op de beste wijze door bekwame vertrouwensmannen vertegenwoordigd kunnen weten, van de plaatselijke commissie kan niet worden verwacht, dat ze alle zich voordoende vraagstukken en vooral de techniek van de uitvoering zal beheersen. Van die deskundigen wordt in de wet (art. 44) alleen met name genoemd de landmeter van het kadaster, ter hijstand van de plaatse lijke commissie, aan te wijzen door de met de zaken van de Land bouw belaste Minister. Hieruit volgt wel, dat de landmeter van het kadaster een zeer belangrijke plaats in de uitvoering inneemt. Te recht, want deze uitvoering is zo van overwegend juridische, kadas trale en landmeetkundige aard, dat ze zonder de landmeter, als cen trale figuur, niet goed denkbaar is. Vanzelfsprekend wordt daarbij van hem geëist: deskundigheid en ervaring op het gebied der ruil verkaveling. Ook als landmeter van het kadaster dient hij zoveel practijk te hebben, dat er voor hem als zodanig geen moeilijkheden bestaan, die hem zouden afleiden van zijn speciale ruilverkavelingstaak.

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 25