27 Echter, evenmin als van de plaatselijke commissie, kan van hem worden geëist, dat hij alle vraagstukken, die ruilverkaveling mee brengt, beheerst. Maar wel moet hij daarin zoveel algemeen inzicht hebben, dat niet alleen vruchtbaar overleg met hen, die de verschil lende in het geding komende belangen vertegenwoordigen, verze kerd is, maar ook, dat hij uit dit overleg de meest juiste gevolg trekkingen kan maken t.a.v. de bij de uitvoering te trekken lijnen en dus van de door hem aan de plaatselijke commissie te geven adviezen of voor te leggen ontwerpen. In het bij zonder gaat het hierbij om het plan van wegen en waterlopen en de indeling en toedeling der kavels. In de wet is zijn taak nergens nader omschreven. Deze moet dus worden afgeleid uit hetgeen bij de wet aan de plaatselijke commissie, waarmede hij gedurende de gehele uitvoering op de nauwste wijze samenwerkt, is opgedragen. Het is niet doenlijk hierop in het bestek van dit artikel nader in te gaan. Ik zou dan een uitvoerige bespreking moeten wijden aan de schatting, de lijst van rechthebbenden, het plan van wegen en water lopen, het plan van ruilverkaveling met alle daarin te treffen rege lingen, de behandeling van bezwaren, de opmaking van de ruilver kavelingsakte. Laat ik slechts constateren, dat het aandeel van de landmeter van het kadaster in al deze werkzaamheden groot is, dat het zijn gehele persoon eist, maar hem ook zeer veel voldoening kan schenken. Vooral door het scheppende karakter van het werk en het volle contact met de levende maatschappij gaat er van de ruilverka veling een grote bekoring uit. Echter, het hangt van iemands instel ling en van bepaalde persoonlijke eigenschappen af of dit, voor een groot gedeelte buiten de geodetische sfeer vallende en in volle open baarheid te verrichten werk hem ligt. Het heeft weinig zin hier uit te weiden over de omvang en de aard van de landmeetkundige en administratieve werkzaamheden, die

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 26