28 door de ruilverkavelingsdienst verricht moeten worden. Het aantal kaarten en registers, die voor verschillende doeleinden moeten wor den samengesteld, is vrij groot en het werk onderscheidt zich op vele punten aanmerkelijk van dat der andere landmeetkundige diensten. Een belangrijk kenmerk is, dat het aan een bepaalde tijdsduur is ge bonden, ook wat de onderdelen betreft, opdat de uitvoering en de wettelijke procedure in de juiste samenhang plaats vinden en de ruilverkaveling op de gestelde tijd gereed komt. De verantwoordelijkheid voor de goede gang van zaken berust daarom in de eerste plaats bij de landmeter van het kadaster. Behalve de landmeter neemt t.a.v. de ruilverkaveling nog een be langrijke plaats in, al wordt hij niet in de wet genoemd: de Rijks- cultuurconsulent. Het is duidelijk dat de Centrale Commissie, samen gesteld uit leden, die hun eigen en meestal zeer drukke werkkring hebben, zich zoals de wet ook reeds zegt, tot de algemene leiding moet bepalen. De dagelijkse leiding berust bij de secretaris, als hoe danig optreedt de directeur van de Cultuurtechnische Dienst, die in deze dienst beschikt over het apparaat om zijn omvangrijke taak te vervullen. Voor een groot deel geschiedt dit gedecentraliseerd door de provinciale bureaux aan welker hoofd een Rijkscultuurconsulent staat. Deze consulent, die landbouwkundig ingenieur is, is in het al gemeen belast met de voorbereiding van de ruilverkavelingen in zijn ambtsgebied. Hij brengt daarna via het secretariaat advies uit aan de Centrale Commissie, dat o.a. inhoudt de gedachte begrenzing van het blok, 'n voorlopig plan van wegen en waterlopen en een kostenbegroting, op grond waarvan deze commissie haar rapport voor de Gedeputeerde Staten der betrokken provincie kan inzenden, eventueel na nader eigen onderzoek. Zodra echter door de eigenaren tot ruilverkaveling is besloten en voor de uitvoering de plaatselijke commissie en de landmeter van het kadaster zijn aangewezen, dragen het secretariaat en de cultuur consulent de nodige stukken aan hen over. Bij de uitvoering is er natuurlijk een geregeld contact met het secretariaat, maar het ligt voor de hand, dat omtrent verschillende zaken, die ambtshalve op

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 27