zijn gebied liggen, eveneens geregeld overleg met de cultuurconsu lent gepleegd wordt. Zo heeft hij, daar alle ruilverkavelingswerken door de Cultuurtechnische Dienst gefinanciëerd worden, een belang rijke taak t.a.v. de uitvoering dier werken, waarvan echter het tempo weer bepaald wordt door de voortgang, die de procedure der ruil verkaveling heeft. Ook ligt het voor de hand, dat belangrijke door de plaatselijke commissie voor te stellen wijzigingen in het voorlopig plan van wegen en waterlopen in eerste aanleg met de cultuurconsulent besproken of te zamen met hem door de landmeter van het kadaster voorbereid worden. Het is niet nauwkeurig aan te geven waar de grenzen van beider arbeidsveld liggen. Gedeeltelijk betreden ze hetzelfde terrein. Be langrijk is het daarom, dat ze begrip hebben voor elkanders positie en taak, wat niet moeilijk behoeft te zijn wanneer ze zich steeds be wust zijn van het dienende karakter hunner functie in de ruilver kaveling. In niet geringe mate is het de gelukkige samenwerking tus sen de landmeter van het kadaster en de Rijkscultuurconsulent, tus sen de geodetisch en de landbouwkundig ingenieur, die het de plaatselijke commissie mogelijk maakt de haar bij de wet opgedra gen verantwoordelijke taak op de beste wijze te volvoeren. Omtrent de vooruitzichten van de geodetisch ingenieur om te zij ner tijd bij de ruilverkavelingsdienst te werk te worden gesteld, wil ik tenslotte nog het volgende opmerken. De landmetersbezetting is voor het voor de eerste jaren uitgestip pelde programma nagenoeg voldoende. Aangezien de leeftijd van verreweg de meesten hunner nog beneden 50 jaar ligt, is voorlopig geen grote aanvulling met jongeren te verwachten, tenzij de om vang der ruilverkaveling nog grotere afmetingen dan de thans ge stelde productie van 15.000 a 20.000 ha per jaar aanneemt, wat op grond van de steeds weer van landbouwzijde uitgeoefende druk niet geheel onwaarschijnlijk is. Voor diegenen, die thans en in de komen de jaren hun studie voor geodetisch ingenieur aanvangen, zullen in elk geval de kansen beter komen te liggen. Men kan ook nog denken aan de mogelijkheid dat te eniger tijd de stedelijke ruilverkaveling 29

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 28