32 bijgestaan door aan dien cursus verbonden landmeters en teekenaars. Het is de bedoeling 0111 het kader van een meetbureau te doen bestaan uit een Hoofd, landmeter van het kadaster, een toegevoegden landmeter van het kadaster en een teke naar van het kadaster. Verder is het voornemen 12 technici op arbeidsovereenkomst aan elk bureau werkzaam te stellen/' Het was dus in bezettingstijd dat wij met onze dienst begonnen, op ieder van de meetbureaux twee landmeters, een tekenaar en verder 12 jongelieden, H.B.S.-ers, M.T.S.-ers studenten, die hun studie niet konden voortzetten, gestrande stuurlieden, vogels van diverse plui mage, die het landmeten moest worden bijgebracht. Gelukkig waren de eerste objecten van eenvoudige aard ik spreek over mijn ervaring bij het bureau Utrecht het opmeten van terreinen ten behoeve van ruilverkavelingen. De cultuurtechnische dienst had aan het oprichten van B.L.W. een belangrijke stoot gegeven; men wilde voorbereid zijn voor grote cul tuurtechnische werken voor na de oorlog, die toch wel eens een einde zou nemen; ook om dan te verwachten werkloosheid op te vangen. De terreinen waren dus landelijk, de opdracht bestond in het ver vaardigen van kaarten van het terrein zoals het er lag, in het ver band van de rijksdriehoeksmeting en het verrichten soms van water passingen. Moeilijkheden op het gebied van eigendomsverhoudingen waren er niet, het was alleen techniek. We hadden zes meetarheiders van het kadaster die goed geroutineerd waren in eenvoudige hande lingen als uitzetten van lijnen, van rechte hoeken en sommigen kon den met de theodoliet omgaan. Ter plaatse van het object namen we zes tijdelijke arbeiders in dienst, zodat iedere ploeg bestond uit een ervaren meetarbeider, een toegevoegde losse arbeider en een teke naar op arbeidscontract (zo werden de assistenten genoemd)In het begin deden ze niet veel anders dan noteren wat de landmeter had uitgezet en de arbeiders maten. We hebben enige ervaring opgedaan met het bijbrengen van land meetkundige kennis, met de moeilijkheid van het hanteren van een-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 31